Je to téměř nekonečný příběh. Už více než deset let podniká v areálu bývalého sídla roty pohraniční stráže v Sedleci firma Jina. Po většinu času se ale zároveň soudí s obcí, která napadla nájemní smlouvu. Někdejší vedení obecního úřadu totiž firmě opuštěný areál přenechalo za pouhých dvanáct tisíc korun ročně. Na 99 let.

„Podmínky smlouvy byly pro obec značně nevýhodné," tvrdí i současný starosta Sedlece Rudolf Pelán, podle něhož navíc není dodnes jasné, zda smlouvu schválilo tehdejší zastupitelstvo ob­ce.

Po letech soudních tahanic proto přivítal nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu, který označil smlouvu za neplatnou. Spor tím ale překvapivě zdaleka nekončí. „Firma odmítla opustit objekt a chce po obci finanční vyrovnání za to, co v areálu udělala. Nám se ale požadovaná výše jeví jako nepřiměřeně velká," přiblížil Pelán nový soudní svár.

Firma, která vyrábí a montuje haly a další ocelové konstrukce, požaduje po obci přes šest milionů korun. „Je to jednoduché. Obec by měla zaplatit za to, co jsme do areálu nainvestovali. Jinak je to znárodnění jako za komunistů," nebral si ve čtvrtek servítky jednatel společnosti Jina Jiří Fribert z Popic.

„Obec s námi podepsala nájemní smlouvu, kterou teď sama zneplatnila. A rozporuje i naše investice do areálu. Když jsme sem přišli, byl to zbor. Museli jsme opravit střechu i řadu dalších věcí," argumentoval Fribert.

Starosta naopak tvrdí, že firma investice dávno zhodnotila díky extrémně výhodné nájemní smlouvě.

Piliny v bazénech

Jina v areálu zaměstnává pětadvacet lidí ze Sedlece a blízkého okolí. „S touto společností jsme nikdy žádné problémy neměli. Nevzpomínám si, že by si tam někdy někdo na něco stěžoval. Ani nás nikdy moc nepotřebovali, vystačí si sami," řekl o firmě ředitel břeclavské pobočky Úřadu práce Lubomír Marko.

Pelán má ale jiné zkušenosti. „Chápu, že musí vyrábět a plnit zakázky podle aktuální potřeby, ale pokud možno ne o sobotách, nedělích a svátcích. V okolí žijí hlavně důchodci, které to obtěžuje. Lidé z blízkých domů si také stěžují, že z bazénů vysávají ocelové piliny," popisoval trable Sedleckých.

Současné vedení obce je rozhodnuté, že objekt zboří. „Investice do rekonstrukce by byly obrovské. Chceme na místě postavit centrum pro důchodce a startovací byty. Zatím s tím ale nemůžeme nic dělat. Je také otázka, jak to bude s dotacemi," naznačil starosta možné problémy.

Že by se obec mohla k rozlehlému areálu nakonec dostat, připustil i Fribert. Bitvu o peníze je ale rozhodnutý dobojovat až do konce. „Současně uvažujeme o tom, že se odstěhujeme pryč. Všechny firmy ze Sedlece odchází. Vlastníme tady dalších deset tisíc metrů čtverečních půdy, kterou ovšem máme zablokovanou kvůli obchvatu obce. Dáváme práci místním lidem, ale nikdo na to neslyší," posteskl si jednatel.