„Smlouva, kterou město předložilo, je pro nás nevýhodná. Například v tom, že je tam dvanáctiměsíční výpovědní doba bez udání důvodu. Je v ní i podmínka pronájmu prostor městu až na dva měsíce, což je šestina roku. To je pro nás také nevýhodné,“ vysvětlil zástupce agentury Petr Hynek.

O odstoupení Liechtenstein Area Agency od záměru se dozvěděli na poslední schůzi břeclavští zastupitelé. Podle Hynka ovšem ještě není nic ztraceno. Byť zatím projekt padl, obě strany teď hledají kompromis, s nímž radní seznámí zastupitele patrně na dalším zasedání.

Vzdát hold jen Lichtenštejnům?

Neziskové sdružení zaměřené na rozvoj cestovního ruchu by jedno patro bývalé budovy muzea využilo k expozici věnované Lichtenštejnům. V suterénu chtěla agentura vybudovat vinotéku pro vzácné hosty a v jednom patře by vznikla výstavní prodejní galerie zaměřená na Lednicko-valtický areál.

Ne všichni zastupitelé se ale stavěli k nápadu vybudovat v centru Břeclavi „pomník“ Lichtenštejnům kladně. „Jestliže se má jednat o propagaci Lednicko-valtického areálu, tak kde je podíl dalších obcí?“ ptal se zastupitel Tomáš Nepraš.

Zmínil rovněž, že Lichtenštejni sice kdysi byli v regionu největšími zaměstnavateli, ovšem stejně tak jimi byla později rodina Kuffnerů. „Stálá expozice by slušela nejen Lichtenštejnům. Další patro by mohlo patřit i židovské obci,“ míní Nepraš.

Břeclavský starosta Dymo Piškula vyloučil, že by budovu v budoucnu využívalo město. Náklady, které jsou spojené s jejím provozem, jsou totiž značné. „Musíme najít partnera, který bude ochotný do toho jít,“ uvedl.