Když v roce 2006 nastupoval do funkce nový starosta Přítluk Stanislav Ludvík, nechal si od Jihomoravského kraje udělat na radnici audit. Ten zjistil nesrovnalosti v účetnictví. „Upozornili mě, že budu muset podat trestní oznámení na neznámého pachatele pro naprostý nepřehled v účetnictví a velký neoprávněný únik peněz z obce,“ nastínil Ludvík začátek dvouletého kolotoče.

Ten nyní míří do finále. Policie v minulých dnech ukončila vyšetřování a břeclavské Okresní státní zastupitelství podalo k soudu žalobu na dva bývalé představitele přítlucké radnice. A také na účetní.

„Obviněni jsou tři bývalí pracovníci radnice. Zjistili jsme, že zneužili dotaci, kterou obec získala,“ uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.
Před soud se tak dostane bývalý starosta Jan Minařík za zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Stejná obvinění plus zpronevěru chtějí prokázat také bývalé místostarostce obce Daniele Řezáčové. Třetí obviněnou je účetní Vladimíra Hyclová, která se měla dopustit zpronevěry.

„Můžu potvrdit, že byla podána obžaloba na tyto tři osoby. Ta teď leží u soudu a čeká se na hlavní líčení,“ sdělila okresní státní zástupkyně Anežka Forstová.

„Získali jsme dotaci tři miliony dvě stě tisíc korun na postavení deseti dvojdomků, ale s podmínkou, že po dobu dvaceti let se nesmí převádět na jinou osobu. Bývalá místostarostka Řezáčová měsíc před volbami, podle mého v rámci volebního boje, nechala tři čtvrtiny napsat na lidi, takže obci zůstala jen čtvrtina. Úřad na to přišel, museli jsme vrátit dotaci a ještě zaplatit penále,“ přiblížil jeden z důvodů obvinění současný starosta.

Jak dodal, Řezáčová si také jako neuvolněná místostarostka proplácela přes pětatřicet tisíc měsíčně, i když měla od zastupitelstva schváleno jen něco málo přes pět tisíc korun. Už dříve poukázal i na proplácení vysokých odměn, navyšování peněz za právní poradenství nebo vysoké částky za benzín.

„Nic z toho není pravda. Všechno prošlo zastupitelstvem, o všem existují zápisy. Je to očerňování mé osoby,“ bránila se loni v srpnu obvinění ze strany starosty Daniela Řezáčová.

„Policie potvrdila to, co odhalil audit. Takže to nebyl výmysl, jak tvrdila paní Řezáčová. Říkala, že je to politický boj a že se ji snažíme zničit. Musel jsem ale dodržet to, co mi doporučili z auditu, protože by se pak pochybení vezlo se mnou,“ dodal Ludvík s tím, že netouží po tom, aby byl někdo zavřený, ale aby se obci vrátily peníze.

Bývalým představitelům Přítluk hrozí tři až deset let vězení, účetní pak šest měsíců až tři roky.