„My učitelé už jsme odtrženi od reality vysokých škol. Vím, jak to po maturitě chodilo za nás, ale teď už to vědí nejlépe naši absolventi a současní vysokoškoláci,“ nastínil důvod setkání studentů ředitel klobouckého gymnázia Přemysl Pokorný.

Bývalí gymnazisté těm současným nepopisovali jen přijímací zkoušky na fakultu, kde právě studují. Mluvili i o možnostech práce po ukončení vysoké školy, o sportování při studiu nebo o pověstném studentském životě na kolejích nebo privátech.

Toto povídání měli pod taktovkou samotní absolventi a neslo se tak v lehčím neoficiálním duchu. „Je lepší, když jim o vysokých školách řekne někdo, kdo tam právě studuje. Samotné fakulty se většinou chválí, a o negativních věcech mlčí. My ale víme, jak se věci mají doopravdy,“ řekl jeden z pořadatelů setkání Ondřej Strouhal, který studuje politologii v Olomouci.

Podle jeho slov se akce vydařila. Na gymnázium se na jeden den vrátilo asi třicet někdejších studentů. „Nebylo nijak těžké přemluvit bývalé spolužáky, aby přijeli poradit těm mladším. Snad jim to alespoň trochu pomohlo. Vzpomínám, jak zmatený jsem v maturitním ročníku byl při výběru vysoké já. Maturanti možná ani nevědí, jak se o ně gympl tímto setkáním postaral,“ dodal Strouhal.

Kladně dopoledne bez vyučování hodnotili i ti, kterých se to týkalo nejvíce, tedy maturanti. „Je dobré, že nám o vysokých řekli samotní studenti. I když ne všechny příspěvky mě zajímaly. Dlouho se mluvilo o technických oborech a ty mi nic neříkají,“ vytkla organizátorům maturantka gymnázia Gabriela Pacasová, která se chystá studovat práva.

V neoficiálním duchu se neslo i pokračování výměny zkušeností, které se konalo v místní restauraci. Toho se kromě studentů účastnili i někteří učitelé.
Pozdravit přítomné přišel i ředitel gymnázia. „Říká se, že dvakrát se do stejné řeky nevstoupí. Ale vy jste na naše gymnázium znovu přijeli a tak trochu jste nám naletěli,“ pozdravil absolventy tajemně ředitel.

„Nejenže jsme chtěli, abyste se skamarádili s letošními maturanty, ale hlavně jsem vás chtěl totiž zase vidět. Doufám, že tohoto návratu do starých časů nebudete litovat,“ vtipkoval s absolventy Pokorný. A někteří mu s humorem sekundovali. Litovat prý budou nanejvýš ráno po seznamování s mladšími ročníky u baru.