„O radiotechniku se zajímám už od dětství. Stará rádia a reproduktory cíleně sbírám zhruba čtrnáct let. Dokonce jsem se kvůli tomu začal učit anglicky, abych mohl psát do USA," usmíval se dvaašedesátiletý Břeclavan Karel Kříž.

Exponáty zvučných značek měl doposud uskladněné, kde se dalo, například ve své kanceláři nebo u sestry v Lanžhotě. Důstojné místo našly díky dohodě s městem až v budově bývalého autokempu.

„Když za námi pan Kříž se svým projektem přišel, oslovilo mě to. Rádiomuzeum vnímám jako další z návštěvních cílů Břeclavi. Má určitě větší význam než další restaurace, kterých je ve městě hodně," přivítal vznik soukromé expozice místostarosta Břeclavi Luboš Krátký.

„Je to nádherná výstava, která se vymyká všemu, co bylo doposud v Břeclavi k vidění. Našel jsem tady rádio Sputnik, co jsme v šedesátých letech měli doma. Jsou tady skvosty, na které by se lidé měli přijít podívat, hlavně ti důchodového věku," prohlížel si s nadšením staré kousky Roman Potočník.

V sobotu byl ale jedním z mála, přestože první den návštěvníci neplatili vstupné. „Vydělat se na tom nedá, je to hrubě ztrátová činnost," rozhlížel se po poloprázdném muzeu Kříž, který vystudoval eklektrotechnickou průmyslovku. Dnes ho ale živí bezpečnostní agentura.

Zhruba třetina vystavených rádií je stále funkční. Nejstarším kouskem je americké víkendové rádio na baterie se sluchátky Areiola Senior, vyrobené v roce 1921. Křížovu sbírku navíc doplňuje samostatná expozice značky Tesla Martina Tománka z Moravského Žižkova.

Kdy a za kolik* muzeum je otevřené v sobotu a v neděli od 10 do 16 hodin
* větší skupiny si na telefonním čísle 777 323 609 mohou domluvit návštěvu i v týdnu
* dospělí zaplatí čtyřicet korun, děti polovinu

Budovu s okolním areálem, který má nyní břeclavský podnikatel také na starosti, ovšem dostal od města pronajatou jenom do konce prosince.

„Získali jsme dotaci na obnovu areálu podzámčí. Plánujeme tady park se stezkou, která by časem mohla pokračovat až ke Včelínu. V současnosti chystáme projekt pro výběrové řízení. První práce by měly začít už v zimě, proto smlouva jen do konce roku," objasnil Krátký. Pokračování muzea se, jak tvrdí, nebrání, ovšem s parkem mohou do hry vstoupit i další zajímavé podnikatelské záměry.

„Žádost o pronájem na příští rok už jsem podal. Mám příslib, že by měl pokračovat. I kdyby mně ale tento prostor vzali, už mě to nebude tolik mrzet. Splnil jsem si sen, jsem spokojený," prohlásil smířeně Kříž, který chce do muzea pozvat i školy z Břeclavska.