Jako znehodnocení cenného území vnímá předseda hnutí Ano 2011 na Břeclavsku Milan Vojta současné využití rozsáhlého areálu bývalého cukrovaru v okresním městě. Vedení radnice považuje kritiku za neopodstatněnou. Podle místostarosty Jaroslava Parolka (ČSSD) postupují koncepčně, což však Vojta vidí zcela opačně.

Ve vyjádření, které zaslal redakci Břeclavského deníku, přirovnal výstavby k olympiádě v Soči. „Také byla drahá a nešetrná ke svému okolí," poznamenal Vojta.

Na paškál si vzal zejména vznik dopravního a Rákosníčkova hřiště nebo sáňkařský kopec a plán na městskou pláž. „Areál bývalého cukrovaru je dnes sice nevzhledné a zanedbané, přesto velmi cenné území v centru Břeclavi. Považuji za nesprávný přístup současné radnice, která budoucnost areálu očividně neřeší celkově a koncepčně. Namísto toho tam nahodile umísťuje stavby různého druhu," uvedl předseda hnutí v břeclavském okrese.

Místostarosta Parolek jeho slova odmítl. Zmínil přitom srovnání současného stavu s tím před několika lety. „Patnáct let tam byl bordel. Místo toho vznikl sáňkovací kopec, dvě hřiště… Natahujeme tam život. Navíc se teď buduje cyklostezka. Strana u řeky Dyje je volnočasová. Na druhé straně vzniká plocha, kde lze parkovat. Ve velké hale se zase konají výstavy chovatelů," bránil Parolek městské vedení.

Plus 35 milionů

O pronájem prostřední haly má podle břeclavského místostarosty zájem firma Racio. „Jestli má někdo představu, že areál prodáme za třicet milionů, tak naše koncepce to není. Je to poslední místo, které je v centru volné," pokračoval Parolek.

Vojta se svými kolegy má koalici za zlé, že na začátku volebního období zastavila jednání s developerskou firmou, která chtěla areál cukrovaru proměnit v obchodní zónu. Kromě supermarketu měly na místě vyrůst například bytové domy.

„Vytvořila by se pracovní místa. Lidé ze sídlišť U Splavu a Dukelských hrdinů by si mohli dojít pěšky na nákupy bez nutnosti projíždět město autem," zmínil Vojta.

Do městské poklady by podle něj díky tomu přiteklo 35 milionů korun a výstavbu by zajistil soukromý investor. Představitelé města však od smlouvy, kterou uzavřeli jejich předchůdci, odstoupili. Stalo se tak kvůli nedodání potřebných dokumentů a studií. Ve vyjádření Vojty ale stojí, že vše bylo „v běhu".

„Kdyby firma splnila podmínky, nemohli bychom jim smlouvu vypovědět, aniž bychom nepropláceli náklady. Měli místo jen smluvně zablokované, ale nic s ním nedělali," zdůvodňoval Parolek.

Jedním z těch, již se na vzniku někdejší smlouvy podíleli, byl současný lídr opozičního Pro Regionu Pavel Dominik. Na vznik dohody vzpomíná jako na komplikovaný a dlouhodobý proces. „Stávající vedení města se mimo jiné vyznačuje tím, že šmahem ruší věci, které jsme začali," sdělil Dominik.

Tvrdí, že z jeho pohledu se v jednání dalo pokračovat. Ať už za stávajících nebo pozměněných podmínek. „Do jisté míry ale také chápu, že to zrušili. Ovšem kdyby měli alespoň plnohodnotnou náhradu, řekl bych ok. Jenže ta není," pokračoval Dominik.

Přesto odmítá být kritický ke všemu, co se v cukrovaru děje. Kvituje vznik cyklostezky stejně jako sáňkařského kopce. „Díky němu se za pár korun podařilo zlikvidovat neuvěřitelný nepořádek, jenž se zrecykloval. Kdyby na to přišlo, lze jej jednoduše naložit a odvézt," doplnil Dominik.

Méně přívětivý byl k hřištím. „Ta už totiž v případě zájmu investora budou daleko hůře odstranitelná. Takové zaplácání cenného místo moc koncepčně nevypadá," dodal lídr Pro Regionu.