„Tradovalo se u nás už dlouho, že se panu Glosovi nebo spíš jeho odrůdě postaví pomník. Chtěli jsme, aby měla patřičnou prezentaci, což je obvyklé všude v zahraničí,“ řekl v sobotu odpoledne po slavnostním přípitku Jan Toman, předseda Vinařského spolku Moravské Nové Vsi.

Monument stojí v lokalitě Stará hora a je dílem tamního řezbáře Petra Frýdka. Znázorňuje dva štěpařské nože proti sobě s hroznem uprostřed. „Místo jsme vybrali proto, že tudy prochází cyklostezka a do budoucna tu má vzniknout odpočívadlo pro cyklisty,“ vysvětlil Toman. Pomník má také sloužit jako poděkování Lubomíru Glosovi za jeho celoživotní práci ve vinařství.

„Z pohledu starosty si musím vážit každé takové aktivity a iniciativy. Ze strany vinařů je to velice příjemný a hezký krok, který pro svého kolegu udělali,“ pochválila iniciátory pomníku starostka obce Jana Krutáková. Podle ní se o monumentu v Moravské mluvilo už několik let, ale až letos se dílo konečně podařilo.

A co vlastně říkal na sobotní slavnost sám čtyřiasedmdesátiletý vinař Lubomír Glos? Skromně uvedl: „Lidé moje dílo chtěli nějakým způsobem ocenit, takže navrhli, aby se vytvořil nějaký památník. Já pro něco takového zrovna nejsem, ale je to víceméně pomník té odrůdě, ne mojí zásluze, že jsem ji vyšlechtil.“

Odrůda Cabernet Moravia vznikla křížením, s nímž Glos začal už v roce 1975. První úroda byla o čtyři roky později. „To jsme udělali v Lednici vzorek vína, asi dva litry. Hned nás překvapilo. Bylo to tmavé, příjemné, krásné víno,“ zavzpomínal vinař.
Na křížení nebo také šlechtění jej navedl uznávaný odborník v oboru – profesor Vilém Kraus. „Měl jsem odrůdu Cabernet Franc. To byl ale špatný materiál, zdegenerovaný. Profesor Kraus mi řekl, abych zkusil křížení s nějakými domácími odrůdami, že by z toho mohlo něco zajímavého vyjít,“ uvedl Glos, který dal na Krausovy rady.

Z kombinace Zweigeltrebe a Cabernetu Franc vznikl zajímavý semenáček, který se následně rozšířil pod označením Cabernet Moravia. Jedná se o víno syté, intenzivní barvy. Ve vůni jsou cítit tóny zralé papriky. To ale v případě výroby vína z vyzrálých hroznů. Po příliš brzké sklizni nebo z vinic v chladnějších oblastech je vůně jiná – s tóny připomínajícími zelené makovice. Podle Glose je sice cítit intenzivněji, ale není pro tuto odrůdu pěkná. „V chuti je to velmi lahodné víno, protože má nižší kyseliny a nemá hrubé třísloviny. Má naopak sladké třísloviny. I když je jich hodně, nechutná hrubě, drsně, ale celkem příjemně sladce,“ doplnil Glos.