Jaké bylo jeho překvapení, když sám náhodou objevil základy stavby, a vše zatím nasvědčuje tomu, že se jedná také o kostel.

„Je to velice příjemné překvapení,“ říká skromný technik, který je léta zároveň i správcem základny archeologů na Pohansku. K cennému nálezu se přitom dostal úplně náhodou.

„V terénu byla taková vlna, zvýšenina, což mi bylo dost podezřelé. Archeologové se k tomu bohužel dřív nedostali, protože na tom samém místě údajně stál nějaký seník nebo lehká stodola. Její základy vlastně překryly staroslovanskou destrukci,“ vysvětluje Čáp.

Právě kvůli nenápadnosti se prý archeologové nechtěli pouštět do práce. „Každý přemýšlel o tom, že je to následkem stavby, kdy naši předkové vyrovnávali nebo zvyšovali terén kvůli vodě. Ovšem v tom samém prostoru jsou ještě další dva základy po senících. Ty žádné zvýšení neměly, takže to byl takový okamžitý nápad,“ líčí zkušený archeolog.

Velké podezření, že je pod seníkem něco cenného, pojal před lety v zimě, když byl terén pokrytý sněhem a vyvýšenina nenápadně vystupovala. „Jednou mi zůstala v ruce sondovací tyčka, kterou nikdo po sezóně neuklidil, tak jsem ji šel dát tam, kam patří, a v ten moment mě napadlo, co kdyby sis zkusil takto zasondovat,“ popisuje důležitou chvíli, která se stala před dvěma lety.

Protože v odebraném vzorku našel zbytky staré malty, která odpovídala maltě používané u jiných velkomoravských staveb, další dva roky se na místě střídali experti na tento materiál a prováděli geofyzikální měření. Ta potvrdila, že se jedná o rozsáhlejší kamennou stavbu.

„Má v průměru kolem třinácti čtrnácti metrů. O jejím stáří se archeologové budou určitě ještě dlouhá léta dohadovat,“ poukazuje technik, kterému se za objev dostalo zasloužené pochvaly. Hlavní oslavy podle jeho slov propuknou v závěru letošní sezóny.