Zhruba pětaosmdesát procent. Tolik poplatníků z Hustopečska odevzdalo v pátek kolem jedenácté hodiny dopolední daňové přiznání daně z příjmu fyzických osob na hustopečském finančním úřadě.

„Je to velmi podobné jako loni. Nějaké formuláře ještě přijdou poštou, další poplatníci dorazí v následujícím týdnu," informoval ředitel hustopečského pracoviště Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj Jiří Wasserbauer.

Odevzdávání daňových přiznání je podle něj letos možná ještě o něco klidnější než v předcházejících letech. „Lidé chodí průběžně, fronty se prakticky netvoří. Včera jsme měli otevřeno až do šesti hodin a ani toho příliš mnoho lidí nevyužilo," všiml si hustopečský ředitel.

„Já jsem daňové přiznání podal už v pondělí. Měl jsem trochu obavy z čekání, ale odsýpalo to. Byl jsem tam pět minut," pochvaloval si rychlé odbavení například Petr Drbola z Velkých Pavlovic, který provozuje autoškolu.

Lhůta končí v úterý

Posledním řádným termínem pro odevzdání daňového přiznání je úterý druhého dubna. V Hustopečích bude v tento den finanční úřad pro veřejnost otevřený od osmi do osmnácti hodin. Žádné komplikace tam ale neočekávají. I díky stoupajícímu podílu daňových přiznání odevzdávaných v elektronické podobě.

„Z hlediska všech písemností tvořila elektronická podání loni asi desetiprocentní podíl. Přitom před pěti lety jsme začínali někde na třech procentech. Každý rok přibývá jedno dvě procenta," srovnával Wasserbauer.

Bez větších komplikací se zatím obešly „daňové žně" také v Břeclavi.

„Fronty jsou velmi malé, lidé obvykle čekají jen pár minut. Odbavujeme je průběžně. Připravili jsme se na to, na podatelně máme dva pracovníky," řekl zástupce ředitele břeclavské pobočky Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj Ivo Bartoš.

Jedním z důvodů, proč to letos tak „odsýpá" jsou i podle něj elektronická podání. „Přibývá jich. Lidé se to naučili a využívají toho," potvrdil.

Otevřou i v sobotu

Břeclavský úřad bude mít stejně jako ostatní bývalá okresní centra otevřeno i v sobotu. Poplatníci z Břeclavi a okolí mohou přijít od osmi do dvanácti hodin. A potom ještě v úterý od osmi do osmnácti hodin. Ani tímto dnem ale možnost odevzdat daňové přiznání bez hrozby sankcí nekončí.

„Od středy třetího dubna běží pětidenní lhůta, kdy ještě nebudeme vyměřovat pokutu za pozdní odevzdání. Jinými slovy, kdo přijde do pěti dnů, vyhne se sankci. Tolerance je ale opravdu nanejvýš pětidenní," upozornil Bartoš.

Pokuta za pozdní odevzdání daňového přiznání činí nejméně pět set korun.