Po novém asfaltu, na kterém již nyní lidé mohou sledovat dokončovací práce včetně nástřiku vodorovného dopravního značení, projedou první auta už počátkem října. Deníku Rovnost to potvrdili zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které stavbu provádí. „Nenastaly žádné výraznější komplikace, a tak stavbu přeložky silnice číslo I/38 Znojmo, tedy druhou stavbu obchvatu, zprovozníme sedmého října,“ sdělil ve středu Deníku Rovnost mluvčí ŘSD Jan Studecký.

V souvislosti s posledními pracemi budou muset řidiči strpět ještě jednu zásadní uzavírku. A to na státní silnici číslo I/38 na příjezdu od Prahy těsně před Znojmem. „Stavbaři pro finální práce nakonec kvůli nedávným dešťům využijí až druhého termínu úplné uzavírky, tedy 28. až 29. září. Stavba obchvatu tak odkloní dopravu a o uvedeném víkendu se bude jezdit přes Přímětice,“ uvedla mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.

Kvůli uzavírce ve Znojmě si nejen kamiony našly novou objízdnou trasu - vede přes Kuchařovice.
Čekání na obchvat. Smog, otřesy i hluk sužují Kuchařovice

Od počátku října tak budou řidiči moci využívat vůbec první postavenou část obchvatu Znojma. A to právě tu, kterou nyní stavbaři dokončují. Na starší část trasy, která vznikla již před lety mezi silnicí na Únanov směrem na spojnici Znojma s Kuchařovicemi, auta ani tentokrát nevyjedou. Stále je to slepá silnice bez dalšího potřebného napojení.

Obchvaty
- Stavba přeložky silnice I. třídy č. I/38, nazývaná též obchvatem Znojma, je rozdělena na několik staveb a částí.
- První část začala vznikat v roce 2007. Dosud slouží jen on-line bruslařům.
- Druhá, stávající část stavby, se staví přes dva roky. Její dokončení má být 7. 10. 2019.
- Další stavba by mohla začít v roce 2021. Doba dokončení je nejasná.
- v Břeclavi by se mělo začíst se stavbou v roce 2024.

Poslední plány Ředitelství silnici byly takové, že by obchvat měl sloužit v roce 2027. „To asi těžko. Víte, jak dlouho se hovoří o přemístění brněnského nádraží? Od roku 1905. S obchvatem Znojma je to podobné,“ naznačil například dopravní expert Rostislav Koníček.

Alespoň napojení na kruhový objezd u Baumaxu tak, aby se kamiony vyhnuly především horní části Znojma, se dá očekávat nejdříve v horizontu několika let. „Předpoklad zahájení akce I/38 Znojmo, obchvat, I. stavba je rok 2021. Přesný termín zahájení je závislý na aktuálně běžícím územním řízení,“ dodal k další části stavby mluvčí ŘSD Studecký.

Na obchvat už roky čekají také obyvatelé Břeclavi. Předpokládaný termín zahájení stavby je podle silničářů v roce 2024. „Nyní vykupujeme pozemky,“ uvedla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Ilustrační foto
Břeclavští se bojí o obchvat. Kvůli žalobě Lichtenštejnů

Prvním dílčím krokem stavby obchvatu má být přesun části betonárny společnosti Cemex. „Náklady na přestěhování odhadujeme na sedmnáct milionů korun. Betonárna by měla být umístěná do prostoru plánované mimoúrovňové křižovatky silnice I/40, která je součástí obchvatu,“ naznačila Ledvinová.