Téměř půl roku studovali zástupci Vinařské asociace dokumenty týkající se podpor některých projektů Vinařského fondu. Vyžádali si je na základě zákona o poskytování informací. Výsledek je nepotěšil. Ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec ale odmítl jakákoliv nařčení.
„Valná hromada bohužel konstatovala, že připomínky k fungování Vinařského fondu se ukázaly jako opodstatněné a rozhodla o dalším postupu. Zejména v případech podezření protizákonného vyplácení podpor," sdělil za výbor Vinařské asociace její místopředseda Jiří Maděřič.
Další místopředseda Petr Marek toto prohlášení upřesnil: „Jde nám hlavně o podporu v oblasti propagace a marketingu. Podle nás něco není v pořádku, to ale musí rozhodnout ti oprávněnější a odborníci," řekl ve středu Marek.
A naznačil: „Je špatně, když se některá podpora vinařů neděje ani řádně na základě projektu, ani smlouvy."
Konkrétnější být nechtěl. „Jde o podezření, nechceme nikoho soudit. Jedná se o prostředky vinařů. Ti by se měli postarat o to, aby se ukázalo, zda jde o protizákonný postup, či ne," prohlásil opatrně Marek.
Reakce? Machovec ve středu nechápal postup Vinařské asociace. „Domnívám se, že jsme nic neporušili. Ani nic netajíme. Předali jsme jim všechny dokumenty, o které žádali. To bylo už v červenci loňského roku. Od té doby se nám nikdo neozval. Nerozumím tomu a velmi mě to mrzí. Ať s námi jednají," vyzval ředitel Vinařského fondu.
Závadné vzorky
Vinařská asociace, která vznikla jako konkurenční sdružení ke Svazu vinařů, se vyjádřila také k problematice omezení, či dokonce zákazu, prodeje vín v sudech. Svaz vinařů totiž v brzké době chce navrhnout podobné opatření.
„Reagujeme na výsledky kontrol. Když asi každý druhý vzorek je závadný, tak něco není v pořádku. Jde hlavně o víno v takzvaných kegách. V těch se ani žádné moravské víno neprodává. Nelíbí se nám ani způsob prodeje v trafikách, večerkách a podobně," vysvětlil prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray.
Zdůraznil, že by neměl být omezený prodej vína, které vinaři sami vyrobí a prodávají jako sudové přímo ve vinařstvích. „Chceme jen uchránit zákazníky před podvodem. Do nekvalitních vín se přidává nejen voda, ale také glycerol nebo barviva," doplnil.
Vinařská asociace však takové opatření nevidí jako účinné v boji proti nekvalitním nebo falšovaným vínům na trhu. „Podvodníkům nezáleží na tom, zda své patoky naplní do malé či velké nádoby. Řešení spatřujeme v efektivním využívání současných nástrojů, tedy posílení kontrol v terénu," uvedl Maděřič.
Zákaz prodeje sudových vín podle něj povede k přenesení problému do segmentu lahvových vín, a výrazně tak poškodí poctivé domácí vinaře. „Pro řadu těch menších i pro mnohé specializované prodejny s víny by byl tento zákaz likvidační," dodal.
Nyitray to odmítl a zopakoval, že řádní výrobci moravského vína se nemají čeho bát.