S informací o práci exekutorů v Němčičkách přišla televize Nova. Mluvčí exekutorského úřadu Petra Báčová však ve středu v podvečer zásah nepotvrdila.

„Exekutoři byli na místě z mého popudu, protože na pana Slezáka jsem exekuci podal já. Něco mu zabavili už dříve a také teď mu odvezli něco z domova. Odvezli jsme také části bobové dráhy, naložili jsme plné auto. Jde o vozíky a součásti vleku. Bavíme se o majetku v řádech statisíců korun," sdělil Lhota. Starosta Slezák se k události odmítl vyjádřit. „Udělám to, až bude potřeba," poznamenal jen a ukončil telefonní hovor.

„Ještě se vrátí"

Přítomnost exekutorů potvrdila mluvčí policistů na Břeclavsku Kamila Haraštová. „Někdo nás přivolal kvůli podezření, že se v prostoru dráhy možná pohybuje zloděj. Po předložení exekutorského příkazu pro nás ale práce skončila," zmínila mluvčí Haraštová.

Slezák čelí tlaku ze dvou stran. Od Lhoty a od Regionálního operačního programu (ROP) Jihovýchod. Jeho představitelé mají podezření, že bobová dráha změnila majitele, což by znamenalo porušení jedné z podmínek pro udělené dotace a její vrácení. O to se již vedení ROPu pokusilo písemným rozvázáním dotační smlouvy. To však Slezák odmítl, případem se tak zabývají úředníci z ministerstva financí. Jde o třináct milionů korun.

„O zákroku exekutorů nás nikdo neinformoval. Příjemce dotace ani samotní exekutoři. Je to pro nás překvapení. Zda dráha změnila majitele, vyšetřují policisté. Nejprve se tím zabývali ti z Břeclavi a po novém roce krajské ředitelství v Brně," sdělila mluvčí ROPu Kateřina Dobešová.

Podle ní je exekuce pouze potvrzením, že se o osud bobové dráhy musí dále zajímat. „Až skončí vyšetřování policie, budeme mít pro ministerstvo financí pádný důkaz pro rozvázání dotační smlouvy," sdělila Dobešová.

Lhota je přesvědčený, že se exekutoři do Němčiček ještě vrátí. Po Slezákovi žádá sedm milionů korun, které jsou rozdělené na dvě části. Za dodávku materiálu a půjčku. „Pan Slezák mi nenabídl žádné garance, že mi peníze vrátí. Podle mě ale stále hledá možnost, jak mi dát málo nebo nic. Jinak si to nedokážu vysvětlit," tvrdí Lhota. První muž obce se v dřívějších prohlášeních bránil, že Lhota byl pouze subdodavatelem a peníze má chtít po skutečném dodavateli. Nikoliv po něm.

Zabavené věci skončily uzamčené ve skladu. „Buď pan Slezák a lidé okolo něj přijdou s nějakým řešením, nebo dráha půjde do dražby," dodal Lhota. V té už podle všeho „bobovka" byla v roce 2011.