Několik desítek dobrovolníků ukázalo více než dvěma tisícům návštěvníkům, jak to v Břeclavi a okolí před obsazením nacistickými vojsky vypadalo. A přiblížili i tehdejší život v pohraničí.

„Nepokoje na Břeclavsku nebyly v té době ničím neobvyklým. Na hranicích ve Valticích se dokonce v noci z jednadvacátého na dvaadvacátého září bojovalo," říkal místopředseda pořádajícího Klubu vojenské historie Břeclav Michal Uher, který bojovou ukázku zasvěceně komentoval.

Už tradiční akce, jejíž součástí bylo i hudební vystoupení či dobová módní přehlídka, se přesunula do někdejšího kempu z Pohanska. A na novém místě nabrala na síle. V akci se představil prvorepublikový obrněný vůz, vojenský automobil či motorka, autobus i další technika.

„Letošní bojová ukázka je největší, jakou jsme v Břeclavi zatím dělali. Přišlo i nejvíce lidí, odhaduji tak dva a půl tisíce," pochvaloval si Uher hojnou účast.

Nadšenci z klubu vojenské historie věnovali letošní akci břeclavskému vojáku a legionáři Metoději Šimkovi, který padl v odboji za druhé světové války. V pátek pátého července totiž uplynulo sto dvacet let od jeho narození.