DISKUTUJTE NA KONCI ČLÁNKU.

Jižní Morava je mimo jiné typická tím, že i když mají lidé z různých důvodů hlouběji do kapsy, na jednu věc peníze seženou. Na pohřeb. Řada pozůstalých zařídí svému blízkému důstojné rozloučení, ať to stojí, co to stojí. Důvodem jsou mimo jiné dobré mezilidské vztahy, myslí si například Olga Kelemenová, která je jednatelkou břeclavské pohřební služby.

„U nás se tradice pohřebních obřadů pořád drží. Naše jižní Morava je taková, že lidé peníze vždycky někde najdou. Možná se o něco zvýšil počet bezobřadových pohřbů, ale že by to bylo razantní, to říct nemůžu,“ sdělila k dopadům krize na podnikání v pohřebnictví Kelemenová.

Lidé si postěžují, ale peníze nakonec dají

Lidé každopádně víc přemýšlí nad cenami a často i nadávají. „Se svým zesnulých příbuzným se ale chtějí rozloučit důstojně. Maximálně si sem tam někdo udělá levnější věnec,“ popsala Kelemenová.

Také majitel mikulovské pohřební služby Jiří Chromý nemá důvod zoufat si. „Nepociťuji, že by to bylo hororové. Dá se říct, že krize teprve začala, takže časem může postihnout i nás,“ poznamenal.

Právě ve vesnicích kolem Mikulova, kde má jeho pohřební služba téměř monopolní postavení, je spousta lidí bez práce. Chromý proto vysvětluje, že lidem například poradí, ať si na obřad pořídí třeba jeden věnec, neberou jich pět a jdou k rakvi s kyticí. „Někdy se stane, že se lidé rozhodnou pro pohřeb bez obřadu, ale je to spíš výjimka,“ popsal.

Spousta starších lidí si na pohřeb většinou šetří. Horší je to s mladými, kteří takové problémy neřeší. „Když se potom něco stane, řeknou: My jsme na to nebyli připravení,“ poukázal Chromý, který si ve svém „smutném“ podnikání nemůže stěžovat na to, že by zůstal bez práce. Určité potíže ovšem v současné době řeší. Jak říká, zdražila například nákupní cena rakví.

Pohřby často musí řešit obce a města

Starostka Valtic Terezie Lvová si všimla, že poněkud klesá poptávka po honosnějších pohřbech. Nepřičítá to nicméně hospodářské krizi, která se podle ní zatím v této oblasti neprojevila.

Města to občas nemají s pohřby jednoduché. Mnohdy sama zajišťují pohřby. Ve Valticích je to poměrně časté v případě tamní léčebny dlouhodobě nemocných lidí. „Stává se, že někdo v léčebně zemře a nemá pozůstalé. Město pak musí takový pohřeb zaplatit,“ nastínila Lvová, která občas řeší i další problémy. „Před rokem například zemřel jeden bezdomovec. Rodina pořád nechtěla zaplatit pohřeb. Přesvědčovala jsem je o tom, že je to to poslední, co pro něj mohou udělat. Nakonec si dali říct,“ uvedla.