S autorem textu právě mluví v sále novotou nablýskané sokolovny v Kloboukách u Brna. V místě se koná dobročinná aukce, kterou pořádá vedení diakonie Betlém spravující na Břeclavsku zařízení pro zdravotní postižené lidi. Desítky příchozích svými penězi už za chvíli podpoří výstavbu nového domova, který vznikne právě v Kloboukách u Brna. Dosavadní zázemí organizace a domácnosti pro desítku klientů má v pomyslném rodném listě rok 1990. A je to znát.

Ředitel diakonie Petr Hejl připomíná, že šlo o první nestátní zařízení svého druhu v České republice. „Rekonstrukce vily, ve které sídlíme, začala ještě za minulého režimu. I když jsme od té modernizovali koupelnu nebo střechu, v základech je stav stále stejný. Prostory jsou nezměnitelné. Že to neodpovídá standardu, nám na návštěvě říkali už Holanďané v roce devadesát, ale viděli jsme, že klientům je tam dobře. Očima jednadvacátého století už to nicméně neobstojí,“ vypráví ředitel Hejl.

Zatímco se do sálu trousí další a další návštěvníci, kapela Máta Brno se na pódiu připravuje na „ostré“ vystoupení. I to má pomoci k příjemné atmosféře a následně co nejvyššími výtěžku z aukce.

Že bude zapotřebí, je jasné ve chvíli, kdy padne částka potřebná k plánované výstavbě: přibližně 46 milionů korun.

VÍC SI PŘEČTĚTE VE ČTVRTEČNÍM VYDÁNÍ TÝDENÍKU NOVÝ ŽIVOT