„Tento úsek už je pod ostrým dohledem," potvrdil ve středu odpoledne velitel břeclavských strážníků Stanislav Hrdlička. S prvním lednovým dnem městští policisté spustili nový kamerový systém, který dosud pouze testovali.

A první výsledky ukazují, že nikoliv zbytečně.

„Kamery předčily naše očekávání. Jde o výraznou pomoc, to je bez diskuze. Podařilo se nám zachytit například loupežné přepadení, kdy za tmy dva muži okradli ženu. Celé to trvalo asi dvě vteřiny, případ už si převzali kriminalisté. Systém pomáhá také s řešením problémů s alkoholem, drogami a sprejerstvím," sdělil Hrdlička.

Samostatné sloupy

Nový kamerový systém s modernizovaným velínem a pronájmem datových sítí stál více než tři a půl milionu korun a vedení břeclavské radnice jej zaplatilo díky pnězům z Ministerstva vnitra a úřadu Jihomoravského kra­je. „Obnovit jsme jej chtěli, ale díky těmto penězům jsme to mohli urychlit," podotkla referentka radnice Eliška Windová.

Břeclavané si instalaci nových kamer mohli všimnout kvůli rozkopaným chodníkům, které jim na sklonku roku komplikovaly pohyb po městských ulicích.

Pod zemí nyní vedou potřebné kabely, které spojují záznamové zařízení s velínem na stanici strážníků. V případě mimořádných situací, může u obrazovek sedět až trojice pozorovatelů.

„Kamery šlo dát na sloupy veřejného osvětlení, ale to chceme také opravovat, takže by to nemělo cenu. Jsou proto na samostatných sloupech. Chodníky sice byly rozkopané, snažili jsme se však, aby to bylo co nejkratší dobu. Všude to možná nyní nebude ideální, ale jakmile se oteplí, cesty se vyspraví," uvedla Windová.

Kdy přesně se do systému zapojí další plánované kamery, není momentálně jasné. Mělo by to ale být letos. Na řadě je například sídliště na Valtické. Ve velíně by se v blízké budoucnosti mohly „scházet" záznamy až z jednatřicet zařízení.

„Jednáme s Českými Dráhami a připojení kamer na vlakovém nádraží. Jedna je i v podchodu, takže kdyby někdo něco spáchal, šlo by jej sledovat třeba až na nástupiště," zmínila Windová.

Jako nutné zlo

Kromě toho trvá nabídka podnikatelům, již své kamery využívají k ochraně majetku. I oni mohou svá zařízení připojit k centrálnímu systému. „Kamery jsou vhodné opatření, v západních zemích obvyklé. Nejsem proti tomu, ale asi by měly být vidět cedule, že jste sledování. Jde také o jisté omezení osobní svobody, ale vnímám to jako nutné zlo," zamýšlel se například Břeclavan Jakub Matuška.

Volání po větší bezpečnosti se ve městě ozývalo zejména loni na jaře, kdy si lidé stěžovali na drobnou kriminalitu. Na podzim o sobě zase výrazně dali vědět sprejeři, kteří potrápili nejednoho podnikatele a majitele domu.