Zastupitelé se nechali slyšet, že se jim vznik stavby nelíbí. Záměr je však v souladu s územním plánem. Také dotčené pozemky jsou v soukromých rukou. „Zastupitelstvu se nelíbí rozsah, v jakém by to mělo být. Co vím, mělo by jít o tři haly. Zatím jsme ale neviděli žádný projekt, těžko se k tomu tedy vyjadřuje. Obec to udělá při územním řízení," uvedla včera starostka Zaječí Jana Hasilíková.

Kdy by měl logistický areál začít vznikat, je zatím nejasné. Investor se neobejde bez potřebných razítek ze stavebního úřadu v Podivíně, pod nějž Zaječí spadá. Tam ale zatím nikdo žádost nepodal. Společně se stavebním řízením trvá zpracování a posouzení potřebných dokumentů měsíce. Pokud nenastanou komplikace. „Projektant tady byl zkraje léta, od té doby ale nejsme v kontaktu," poznamenala vedoucí stavebního úřadu Taťána Lachetová.

Že přesto nejde o zapomenuté téma, napovídá nedávné zpracování vlivu na životní prostředí. Záměr jim podle informací Břeclavského deníku prošel. Areál by měl stát mezi vlakovým nádražím a bývalým zemědělským družstvem. Proti záměru vystoupil například zastupitel František Dobeš. „Vyslovili jsme nesouhlas s ohledem na rozvoj turistiky, která je momentálně spjatá například s televizním seriálem Vinaři. To je zcela znatelné. A teď by se do toho mělo postavit něco, kam budou jezdit nákladní auta," uvedl Dobeš.

Starostka Hasilíková nezastírá, že plán budou zřejmě připomínkovat. Stane se tak při stavebním řízení, v němž bude obec účastníkem. Konkrétní ale podle svých slov může být až při předložení projektu s přesnými údaji. „Vyjadřovat se k tomu budou všichni zastupitelé, které jsem oslovila s tím, že mi mohou své názory posílat už nyní," oznámila první žena obce.

Zaječští schválili změnu územního plánu v roce 2010. „Tenkrát nám bylo řečeno, že doprava o něco navýšená bude. Zároveň by měla vést zejména od státní silnice. Auta by tak přes obec neměla jezdit tolik . Dopravou se budeme rozhodně zabývat. Nechceme, aby auta jezdila ulicemi ve zvýšené míře," doplnila Hasilíková. A zmínila, že by doprava do logistického centra měla vést také po železnici.

Téma logistického centra se před lety objevilo rovněž v Břeclavi. Jeho vznik je podmíněný výstavbou silničního obchvatu. Hlavní fyzické práce na něm však mají začít až v roce 2022. Vize s umístěním centra počítala mezi železniční tratí, obchvatem, zahrádkami Na Širokých a Gumotexem.