Vedení obce v čele se starostkou Annou Bradávkovou v současné době shání na výstavbu rozsáhlého areálu peníze. Celkové náklady se pohybují mezi čtyřiceti až padesáti miliony korun. Pomoci mají dotace. Centrum využijí zejména mladší lidé a turisté.

„Termín výstavby se odvíjí od chvíle, kdy budeme vědět, že máme dostatek peněz. Musíme mít jistotu, že pokryjeme všechny náklady. Stavět ale budeme v každém případě. Požádali jsme o dotaci ze státního rozpočtu a požádáme i o tu z Evropské unie," ujistila starostka. Značnou část výloh zaplatí obec z úspor.

Bradávková se netají tím, že by centrum mělo sloužit mládeži, která se schází mimo jiné na autobusových zastávkách. Místo toho budou moci hrát například bowling, badminton, využít sál na aerobic nebo squash. „Pořád lepší, než kdyby seděli v hospodě. Záleží, jestli je to zaujme. Že by mi nové centrum vadilo, to ne. Spíš naopak," říkala jedna z kostických obyvatelek Marie Jašová.

Nové společenské centrum v Kosticích má stát čtyřicet až padesát milionů korun.

Šance pro vinaře

Součástí má být také sauna a místo pro ubytování turistů či sportovců. Zastupitel Radim Blažej v tom vidí výhodu pro domácí vinaře. „Důležité budou ubytovací kapacity. Vinařů je u nás opravdu dost. Mají sice svá posezení, ale tím to končí a lidé pak jezdí na nocleh jinam, což je škoda," reagoval Blažej.

Starostka potvrdila, že v obci potřebné ubytování chybí. „V minulosti k nám na kolech přijeli lidé z Prahy a neměli se kde ubytovat. Naštěstí si přivezli vlastní stany," poznamenala starostka.

Kostičtí na vzniku centra pracují od roku 2011. Návrh poté měli k dispozici tamní obyvatelé, kteří jej připomínkovali. S nápady přišli zejména sportovci. „Námětů bylo asi dvacet. V minulém týdnu se už konalo stavební řízení, žádat budeme ještě o povolení k dláždění chodníku a podobně," zmínila Bradávková.

Pokud práce začnou už letos, půjde zřejmě jen o překládku inženýrských sítí. Centrum vznikne u tenisových kurtů a fotbalového a dětského hřiště. Celý areál tím pomyslně uzavře.

Kostičtí budovu sice postaví, jednotlivá lákadla ale budou provozovat soukromí podnikatelé. „Obec tady není od toho, aby zajišťovala takové věci. Umožníme, aby místní podnikatelé dostali příležitost," sdělila starostka.

Ubytování a kavárna

Podle ní lidé o provozování zájem mají. Tvrdí, že největší je hlavně o ubytování a s tím spojenou kavárnu. A vzpomněla tenisové kurty. „Báli jsme se, že mezi podnikateli o ně zájem nebude. Opak byl pravdou. Byl i u přespolních. Sami provozujeme pouze dům seniorů," upozornila Bradávková.

S modelem soukromého provozování souhlasil také zastupitel Blažej. „Je to trochu hudba budoucnosti, ale proti srstí mi to není. Uvidíme," oznámil.

Už dříve se nad vznikem centra radovala šestadvacetiletá Miroslava Bernátová. Oceňovala především, že různá vyžití budou na jednom místě. „Těším se na squash," pronesla mimo jiné mladá žena.