Deset arů zahrádky za milion dvě stě tisíc? V Břeclavi nic neobvyklého, jak zjistil při svém průzkumu Ivan Eliáš, když se zajímal o ceny pozemků v zahrádkářských koloniích. Realitní makléř Robert Schmidt tvrdí, že se ve městě objevuje mnoho spekulantů, kteří prý mají informace o změnách územního plánu ze zahrádek na stavební parcely přímo od městského úřadu.

„Vylepoval jsem v zahrádkářských koloniích cedule, abych zjistil, za jaké ceny se prodávají pozemky. Byl jsem překvapený. Ozvala se mi spousta lidí s tím, že by mi pozemky rádi prodali. Ceny za ně však byly extrémní. Sedm set až osm set korun za metr čtvereční nebylo výjimkou. Například stavební parcely za kasárnami jsou cenově téměř srovnatelné s tím, co chtějí za zahrádky,“ kroutil Eliáš nevěřícně hlavou.

Jak přiznal, nechal se inspirovat článkem v Břeclavském deníku. Ten poukazoval na spor v zahrádkářské kolonii v Poštorné. A to mezi tradičními zahrádkáři a lidmi, kteří by po změně územního plánu v kolonii rádi začali oficiálně bydlet.

Makléř souhlasí

Jeho zjištění potvrzuje také jednatel realitky. „Milion dvě stě je skutečně reálné číslo. Ceny pozemků v koloniích, u kterých je předpoklad, že se územním plánem změní na stavební místa, rostou. Například v Poštorné mohou po změně územního plánu vzrůst hodnoty některých parcel z deseti korun za metr čtvrteční až na tisícikorunu,“ šokoval Schmidt a dodal, že prodejci někdy sumy nadsazují.

„Jsou tací, kteří neustále lobbují za to, aby tam stavební parcely vznikly. Řeknu to na rovinu. Fungujeme ve státě, ve kterém se za peníze dá všechno,“ poznamenal Schmidt s tím, že někteří větší majitelé zahrádek v Břeclavi údajně dopředu vědí o plánovaných změnách územního plánu.

„Jsou lidé, kteří dopředu od města vědí, kde dojde ke změně územního plánu. V Břeclavi sídlí také některé realitní kanceláře, které pozemky ještě před jejich změnou prodávají nad cenou. Kdo má zájem o pozemek jako laik, kupuje v podstatě černého Petra. Prodávající jsou však přesvědčení, že ke změně na stavební místa dojde,“ domnívá se realitní makléř.

Břeclavský starosta Dymo Piškula se však jeho slovům o neseriózním jednání ze strany města brání. „Není žádné tajemství, u kterých pozemků má ke změně územního plánu dojít. Stačí přijít na stavební odbor a podívat se do map, se kterými pozemky se pro změnu počítá,“ vysvětlil.

Podle něj jsou lidé, v dobrém slova smyslu spekulanti, kteří si například zjistí, zda mohou lokalitou vést inženýrské sítě. „Pozemek ještě zavčasu a levně odkoupí. Potom požádají o změnu územního plánu a pokud jí nic nebrání, město nemá důvod výstavbu nepodpořit. Na prodeji pozemku pak mohou lidé i zbohatnout,“ vysvětluje starosta možné smýšlení spekulantů, kteří ve velkém skupují ornou půdu s chatkami v zahrádkářských koloniích.