Místo obdivování krajiny nelibě vypadající černá skládka. Přesně takový rozhled po okolí mají stále ještě lidé, kteří se se svými koly vydávají na projížďku po cyklostezce směrem na Šakvice. To už však brzy nebude pravda. Hustopečská radnice se totiž rozhodla poslední skládku tohoto druhu zrušit. Práce na jejím odstraňování by měly skončit nejspíš už s posledním březnovým dnem.

„Historicky skládka sloužila technickým službám k pálení dřevní hmoty. Nicméně obyvatelé se rozhodli využívat ji jako černou skládku. My tomu nerozumíme, protože máme ve městě sběrný dvůr, na který lidé mohou dojet po pěkně zpevněné asfaltové cestě. Nehledě na to, že tam veškerý odpad mohou uložit zdarma. Nerozumím tedy motivaci, která lidi vede k tomu, aby jej vozili tři kilometry někam za Hustopeče,“ kroutil hlavou hustopečský místostarosta Libor Sadílek.

Jak dodal, na likvidaci černých skládek pracuje město už asi tři roky. Ta ve směru na Šakvice je poslední svého druhu. „Není to nic estetického. Podle hrubého propočtu město za odstraňování skládky zaplatí maximálně sto tisíc korun,“ řekl místostarosta s tím, že Hustopečští připravují také terénní opatření, která by měla napomoci zabránit přístupu na skládku.

Nepořádní obyvatelé

Ostatní města na Břeclavsku problémy s černými skládkami neřeší. Shodují se však na tom, že závažným problémem jsou odpadky, které lidé bezmyšlenkovitě vyhazují, kam je napadne.

„Černé skládky odstraňujeme průběžně. Ty větší jsme zlikvidovali už v minulosti. V současnosti hasíme spíše takové ohníčky. Lidé občas někde něco vyhodí. Nejvíce nás ale trápí obecný svinčík úplně všude. Lidé se totiž chovají jako nelidé a není jim zatěžko vysypat odpad do každého větrolamu, příkopu a také v blízkosti tolik zmiňované Křížové cesty. Co jim po cestě odpadne, to nechají ležet,“ rozčiloval se mikulovský starosta Rostislav Koštial.

Jeho slova potvrdil také pohořelický starosta Josef Svoboda. „Černé skládky odstraňujeme jednou dvakrát do roka. Třeba teď na jaře je budou sbírat ve větrolamech myslivci. Vždycky naplní tak tři vlečky. Jinak v průběhu roku jezdí naši pracovníci z útvaru čistoty a kde se co objeví, to posbírají,“ popsal Svoboda.

Pryč s kontejnery

Břeclavské podle tajemníka tamní radnice Zdeňka Opálky trápí černé skládky sezonně. „Především v období, kdy se přezouvají gumy, tak se hlavně v lokalitě u keramiky objeví větší množství pneumatik. To proto, že někteří podnikatelé šetří a místo, aby zaplatili za odpad na skládce, tak jej raději odvezou někam do lesíka a podobně,“ uvedl.

Zlikvidovat by podle tajemníkových slov chtělo město pětatřicítku kontejnerů, které slouží k ukládání dřevěného odpadu a odpadu ze zahrádek.

„Bohužel se v nich objevuje vše možné jen ne tento odpad. Jen za odstranění nepořádku kolem kontejnerů platíme osmdesát tisíc měsíčně. To jsou obrovská čísla,“ poznamenal Opálka, který se nebojí, že by mělo odstranění kontejnerů za následek nárůst černých skládek.

„Člověk, který bude slušný a bude chtít odpad zlikvidovat, odveze jej. Ten, který s tím bude mít problém, tak tomu můžete vytvořit servis jaký chcete a stejně to nevyveze,“ krčil rameny tajemník.