Jožka Černý prožil mimořádné dny. „V Amfoře jsem už řadu let a patřím k nejstarším běhajícím umělcům. Jde o mužstvo herců, zpěváků, fotbalistů, olympioniků… Hraje s námi třeba Roman Šebrle (bývalý vícebojař pozn. red). Folklor tam zastupuju jako jediný," vypráví Černý uvnitř svého domu ve čtvrti Stará Břeclav.
Nejen členové Amfory si při slavnostní chvíli na jevišti Divadla Hibernya připomněli, komu a čemu všemu exhibiční utkání a další akce pomohly.
„Hřiště přeběhnu"
Při oslavě narozenin předali zástupci Amfory šek na čtyřicet tisíc korun Hamzově odborné léčebně v Luži Košumberku. Navýšili tak celkově předanou částku na 622 tisíc. „Kolikrát jsme se plácali v blátě jen proto, aby přišlo co nejvíce lidí," poznamenal Černý. Uvedení do síně slávy si cení o to víc, že je v ní v současné době jen hrstka lidí.
Když Černý vyběhne na trávník, pevné místo na něm nemá. Tvrdí, že je univerzál. „Naposledy jsem hrál loni v Hulíně. Hřiště přeběhnu a ještě se na něm dokážu motat. Amfora jezdí po celé republice i Slovensku. Když hraje blízko, dorazím. Jet ale autem pět set kilometrů, už není pro mě," pokračuje muž, jenž se proslavil folklorními písněmi. Za ně si předevčírem převzal diamantovou desku. Je pyšný, že si jeho alba lidé kupují v řadě zemí. „Folklor je u nás na nejvyšší úrovni. Měl by se o něj více zajímat stát a média. Folklorní písně jsou poklady. Já jsem jen reprezentant krásného kraje, kde je spousta mladých lidí muzikantů. Chtěl bych, aby měli co největší prostor v televizi i dalších médiích," říká Černý.
Ten už diamantovou desku má. Získal ji za 420 tisíc prodaných alb. Na zdi mu visí i další různě cenné desky. „Jak vysoko řadím tuto poslední? Myslím si, že získat jednu je už celkem nedostupné. Jde o nejvyšší ocenění, kterých může zpěvák dosáhnout. Další motivace mi ale nechybí," ujistil Černý.
Patří k nejznámějším lidovým zpěvákům uplynulých desetiletí. Narodil se v Čejči na Hodonínsku, trvale je však spjatý s Břeclaví.