Desku, kterou vydal ve spolupráci s hračkářskou firmou Micro Traiding, se rozhodl věnovat těm nejmenším. Oficiální uvedení na trh doprovázené křestem cédéčka se uskuteční už v polovině října.

„S Janou Krůzovou, která je ředitelkou společnosti Micro Traiding, nás napadlo, že bychom mohli vytvořit něco pro děti. Nejprve jsme si mysleli, že by to mohla být panenka, která by po zapnutí zpívala lidové písničky,“ popisuje vznik nápadu Černý, který už kdysi album pro děti vydal. Tehdy na ní však zpívali ti nejmenší spolu s ním. Na nové desce, která se jmenuje prozaicky Jožka Černý dětem, však zpívá sám.

„Říkala jsem si, že když vyrobíme panenku, uspokojíme tím pouze holčičky. Nepomysleli jsme ale na kluky. No a když jsem jednou jela domů z Břeclavi z práce do Rakvic, tak mě napadlo, že bychom mohli vyrobit piáno. Nápad jsem pověděla panu Černému a po dohodě s ním jsme se rozhodli, že uděláme takovou sadu pro děti. Její součástí je piáno, cédéčko a zpěvník, podle kterého se děti mohou naučit texty k písničkám,“ usmívá se Krůzová.

Jak dodává, piáno se k sadě rozhodli přidat proto, aby se děti naučily hrát první noty. „Uvnitř piána je prostor, do něhož se dá vložit třeba právě cédéčko Jožka Černý dětem. Děti tedy mohou současně poslouchat, vnímat melodii a zkoušet hrát,“ vysvětluje ředitelka.

Právě její dcera Marjánka byla spolu s Černého vnučkou prvním skutečným kritikem písniček, které se na desce nacházejí jak ve slovenštině, tak i v češtině.

Cédéčko, které Černému pomáhal připravit kapelník a kamarád Petr Zugárek, vznikalo poměrně rychle. „Od samotného nápadu až po jeho uskutečnění uplynulo pouhých několik měsíců. V květnu jsme přišli s tím, že bychom ho mohli udělat, v červenci jsme začali nahrávat a v září vyšlo na trh,“ vyjmenovává Krůzová.

Tu by navíc velmi potěšilo, kdyby se album, jenž vyšlo zatím v desetitisícovém nákladu, dostalo i k rukám učitelům v mateřských a základních školách. „Byl to krátký, ale úspěšný projekt. Desku jsme natočili vlastně jen nadvakrát,“ dodává populární zpěvák, který se s ředitelkou poprvé setkal před dvěma lety na Janohradě. Právě tam si spolu i zazpívali, což oba považují za mezník v jejich budoucí spolupráci. „Zkrátka jsme zjistili, že si rozumíme,“ usmívá se sympatická Rakvičanka.

Jestli bude osmašedesátiletý zpěvák s firmou v budoucnu pracovat i na dalších projektech, však dosud neví. „Nebráníme se ničemu dalšímu, ale jak říkám – v mém věku už nic neplánuji moc dopředu. Já se zpěvem nezačínám, ale končím. No a skončit bych chtěl v tom nejlepším světle,“ doplňuje Černý s tím, že jeho cílem je, aby deska udělala radost jak dětem, tak i dospělým.