„Kurzy nám pomohly. Řečnické dovednosti byly dříve podceňované, jsou ale velmi důležité. Sami před sebou jsme se přestali stydět. Poznatky přenášíme i na nově příchozí zaměstnance. Bez dotace by na proškolování peníze nezbyly," uvedla Strnadová v pátek pro Břeclavský deník.

V čerpání dotace z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost skončily Hustopeče v uplynulém šestiletém období na vrcholu žebříčku nejúspěšnějších úřadů v kraji. Spolu s Pohořelicemi patří dokonce mezi tři nejlepší v republice v přepočtu na jednoho obyvatele.

„Šance získat peníze byla při předložení kvalitních projektů velmi vysoká. Myslím, že i pro ostatní města a obce. Větší než u tvrdých, tedy investičních projektů. Stačilo jen natáhnout ruku a přistoupit k tomu aktivně," řekl starosta Hustopečí Luboš Kuchynka.

Ušetřili peníze

Od roku 2007 uspěli s pěti projekty. Další začali. „Není jednoduché připravit dobrý projekt. Stálo to ale za to. Získali jsme možnost pozvednout úroveň hlavně úředníků a lidí ve vedoucích pozicích. Díky načerpaným poznatkům jsme upravili chod radnice a příspěvkových organizací a uspořili jsme díky tomu peníze," pochvaloval si Kuchynka. Odhadl, že řádově ušetřili sta tisíce korun. Zrušili totiž zbytečná pracovní místa.

A jak pocítily evropské peníze obyvatelé Hustopečí? „Radnice se snaží něco dělat, zda se něco změnilo ve fungování úřadu, to je těžko říct. Každý na to bude mít nejspíš jiný názor. Podle mě nic podstatného," uvedl například Jiří Merlíček z Hustopečí.

Na vzdělávání úředníků v takzvaném eGon Centru a další projekty získali evropské peníze i Pohořeličtí. Starosta Josef Svoboda uvedl, že proškolili devadesát procent zaměstnanců radnice, tedy všechny úředníky. Zdokonalovali se v užívání počítače, kurzy si kladly za cíl zlepšit jejich dovednosti například v práci s Czech Pointem či datovými schránkami.

„Zisk těchto peněz je zásluhou především bývalého tajemníka. Posloužily i k vytvoření analýzy chodu radnice. Z jejích výsledků jsme se poučili a pracujeme s nimi. Hodnotíme to kladně," uvedl Svoboda.

Přesto se však v budoucnu hodlá zaměřit na tvrdé, tedy investiční projekty. Těch je sice méně a peníze jde sehnat obtížněji, za to jsou podle něj přínosnější.

„Měkké akce zahrnující školení a tréninky jsou náročné na administrativu a výsledný efekt není pro obyvatele města až tak srozumitelný a viditelný," uznal starosta Pohořelic.

PŘEMYSL SPĚVÁK