„Cílem certifikace je vybrat z nynější rozsáhlé databáze vinařství, vinných sklepů nebo vinoték ve vinařských oblastech ty nejlepší, které splňují a garantují požadované standardy. Vybrané objekty budou označeny tabulkou certifikace a dočkají se také nadstandardní propagace na webové stránce vinařské turistiky a v tiskovinách vydávaných nejen v rámci projektu,“ vysvětlil ředitel valtického Národního vinařského centra Pavel Krška.

Jak dodal, inspiraci našli organizátoři moravské a české certifikace za hranicemi. „Pro vznik jednotlivých kritérií jsme si za vzor vzali obdobný systém od rakouských sousedů,“ prozradil Krška.

První fáze projektu Certifikace vinařské turistiky se rozběhla už v roce 2008. Národní vinařské centrum a Nadace Partnerství certifikovaly v pěti kategoriích, a to vinařství, vinný sklep, vinotéka, vinařské ubytování a restaurace, celkem sto osm vybraných zařízení.

Podle Kršky je o ně zájem. „Když se podívám na návštěvnost, je vidět, že je v těchto zařízeních skutečně velká. A nejsou to jen zahraniční turisté, kteří si je vybírají, protože jsou na takové označování zvyklí,“ potvrdil.

Sběr žádostí ve druhém kole projektu potrvá až do konce srpna. O certifikaci mohou provozovatelé nebo vlastníci jednotlivých zařízení požádat písemnou formou nebo elektronicky, a to na adrese Národního vinařského centra se sídlem ve Valticích.