Díky programu 3ds Max, se kterým celý týden pod dohledem odborníků pracovali, získali dokonce cenné mezinárodní certifikáty, které jim mohou usnadnit hledání práce v oboru grafiky.

„Kurz, na který jsme se třídou jeli, pořádala agentura Computer agency při Vysokém učení technickém v Brně, která se zabývá vzděláváním studentů. Čerpají peníze z evropských fondů, takže jsme nemuseli nic platit. Přitom jsme v Brně strávili týden, bydleli jsme tam i jedli,“ vzpomíná na zajímavou zkušenost student Svatoslav Hnilica.

Jemu a jeho dvanácti spolužákům se několik hodin denně věnoval instruktor Filip Uhlíř z Brna. „Naučil nás všechny podstatné základy programu. Klidně nám některé věci opakoval i vícekrát, takže jsme všichni pochopili, jak v tom pracovat,“ usmívá se a ukazuje kopii certifikátu. Ten dokonce ani nemusí mít u sebe, protože obsahuje identifikační číslo, které stačí zaměstnavatelům předkládat.

„Je to designérský program, hodně jej používají grafici. V tomto programu se dělají návrhy bytů, domů, aut, palubních desek. Je to vlastně modelování,“ vysvětluje a dodává, že svůj návrh si pak může ten, kdo má přístup ke speciální tiskárně, vytisknout.

„Namodelované věci lze v programu převést do souřadnic. A v dnešní době už existují 3D tiskárny, které tato data umějí přečíst. Tiskne se to třeba i čtyřiadvacet hodin, ale vznikne dokonalá kopie modelu, který jsme si v programu navrhli. Takže takhle se ve skutečnosti dělají formy či prototypy mobilních telefonů,“ prozrazuje Hnilica, který je sám vášnivý modelář, takže nové zkušenosti rozhodně zúročí v tomto svém koníčku.

„Prototypy díky programu vznikají velice rychle. Nemusí se brousit kopyta a dodělávat to v ruce. Jen se to vytiskne. Je to sice drahé, ale vyplatí se to,“ zamýšlí se a dodává, že pro ty, kteým se kurz líbil, připravuje agentura i pokračování.

Do projektu přihlásila třídu zástupkyně ředitele Mirka Roučková. „Grafice se věnuji už řadu let. Navíc s agenturou, která kurz připravovala, spolupracuji už dlouho. Kluci, když s tímto certifikátem přijdou do práce, tak mají jistě velkou výhodu, už je zaměstnavatel nemusí školit a ušetří tím dost peněz,“ vypočítává nesporné