Výrazný pokles ceny v posledních měsících může za to, že se Češi opět více vracejí k tradičním máslům. Zatímco ještě loni stálo čtvrtkilové balení másla kolem třiceti korun, nyní se dá sehnat i za dvacetikorunu. Doplácejí na to hlavně margaríny, jejichž obliba rapidně klesá.

Rozhodující je cena

Potvrzují to zkušenosti supermarketů. „V poslední době jsou zákazníci citliví zejména na cenu margarínů a másla, což je dáno hospodářskou situací, která preference zákazníků velmi ovlivňuje. Máslo za poslední dva roky prošlo velkým cenovým vývojem. Z extrémního konce roku 2007, kdy ceny atakovaly čtyřicet korun za 250gramové balení, až po současnou pro zákazníky příznivou úroveň pod dvacet korun,“ řekl mluvčí skupiny Ahold Libor Kytýr.

Pokles zájmu o nejdražší margaríny, které navíc ještě několikrát zdražovaly, v poslední době evidují například v prodejnách Albert. „Částečně to kompenzuje nárůst prodeje levnějších margarínů. Z krátkodobého hlediska však hraje cena ve prospěch másla, hlavně pro pečení ho volí spousta zákazníků,“ podotkl Kytýr.

Více másla prodají také v obchodech Tesco. „Obecně platí, že zákazníci dávají až trojnásobně větší přednost máslu před margarínem,“ uvedla mluvčí řetězce Tesco Eva Karasová a dodala, že zájem o máslo a margaríny je v jejich prodejnách dlouhodobě stabilní.

Co je zdravější? Spory stále trvají

Kromě klesajících cen másla mohou za nižší oblibu margarínů přetrvávající spekulace o tom, nakolik jsou zdraví prospěšné, případně, že jejich výroba je příliš chemická.
Mnoho kritiků

Ve světě mají celou řadu kritiků. „Nikdy neexistovaly žádné důkazy, že tyto margaríny, bohaté na transmastné kyseliny, jsou zdravější než máslo. Jak se ukázalo, jsou horší. Transmastné kyseliny představují největší katastrofu průmyslově zpracovávaných potravin v dějinách USA,“ citoval týdeník Euro harvardského profesora medicíny nutričních věd Walttera Willetta, který se ze zastánce margarínů stal jejich odpůrcem.
Také podle lékařky Marilyn Glenvillové, členky britské Královské společnosti pro medicínu, jsou „transmastné kyseliny nepřírodní a mají kvalitu plastu“.

Manažer kvality společnosti Unilever Jiří Brát s tím nesouhlasí. „To je nesmysl. Rostlinné tuky se vyrábí z rostlinných olejů, tedy přírodních zdrojů. Pro naše klimatické podmínky jsou typické řepka olejka nebo slunečnice. Ze zahraničí se pak nejčastěji dováží zpracované poloprodukty palmy olejné nebo kokosové,“ říká manažer kvality společnosti Unilever Jiří Brát. Transmastné kyseliny vznikaly při starší technologii ztužování margarínů, přesněji jedné jejich součásti.

V moderních provozech, jaký má například společnost Unilever ve středočeské Nelahozevsi, se však již tento zastaralý způsob nepoužívá. Unilever přitom nedávno oznámil, že z Česka přesune výrobu do Polska, o práci tak přijde přes šest stovek českých zaměstnanců.
Mnoho příznivců

Margarínů se nemusí bát ani ti, kteří se snaží udržet štíhlou linii. Určité množství přírodních tuků tělo potřebuje. „Margaríny jsou také zdrojem vitaminů, minerálů a antioxidantů. Cenný je obsah esenciálních mastných kyselin. Někteří výrobci do margarínů přidávají i rostlinné steroly. To jsou látky podobné cholesterolu mající pozitivní vliv na jeho hladinu,“ prohlásila výživová poradkyně a ředitelka centra péče Wellnessia Monika Divišová. Varuje však před nekvalitními levnějšími margaríny. Ty naopak mohou zdraví uškodit.

Co je lepší z pohledu výživové poradkyně…

Máslo je přírodního původu, je to přirozený zdroj vitamínů, minerálů a antioxidantů. Obsahuje mastné kyseliny s krátkým a středně dlouhým řetězcem. Tyto kyseliny jsou dobře stravitelné (což ocení především lidé se žlučníkovými problémy a děti), neukládají se v podobě tuku, ale jsou snadno využity jako zdroj energie.

Kyselina máselná má antioxidační a protirakovinotvorné účinky a působí příznivě na střevní mikroflóru. Pozitivní jsou také antimikrobiální a proti plísňové účinky kyseliny laurové. Dávejte přednost bio máslu vyrobenému z mléka krav pasoucí se volně na pastvinách. Obsahuje mnohem více minerálů a především cenných mastných kyselin. Máslo není vhodné na smažení, protože se rychle přepaluje a tím vznikají rakovinotvotné látky pro organismus nebezpečné.

Margaríny jsou také zdrojem vitaminů, minerálů, antioxidantů. Cenný je obsah esenciálních mastných kyselin. Někteří výrobci do margarínů přidávají rostlinné steroly. Jsou to látky podobné cholesterolu mající pozitivní vliv na jeho hladinu.

Margaríny jsou z velké části složené z omega 6 nenasycených mastných kyselin, kterých máme ve stravě nadbytek. Podle nových studií, za mnoho civilizačních nemocnění může právě špatný poměr mezi omega 3 mastných kyselin ku omega 6. Měl by být asi 1:3 a přitom je až 1:12. Proto bychom měli zásadně zvýšit omega 3, které se nacházejí především v tučných rybách, ve lněném semínku, v bio máslu a jen v některých margarínech touto kyselinou obohacených.

U nekvalitních a levných margarínů je nebezpečí obsahu trans mastných kyselin. Jsou to umělé, pro organismus zcela cizí látky mající negativní vliv na srdečně-cévní systém tím, že se podílejí na zvyšování hladiny cholesterolu. Jsou karcinogenní. Vznikají při tzv. částečném ztužování tuků. V současnosti se používá nová metoda - interesterifikace, při které trans mastné kyseliny nevznikají. Kvalitní roztíratelné tuky by měly těchto kyselin obsahovat maximálně do jednoho procenta. Proto čtěte pozorně etikety.

Já osobně dávám přednost bio máslu před margarínem.

Monika Divišová
výživový poradce a ředitelka výživového centra Wellnessia