Případ šetřila interní bezpečností služba pošty několik měsíců, kdy obdržela první vlnu podivných reklamací. „Bylo to docela zvláštní, protože reklamace byly na vysoké částky. Přitom se jednalo o doporučené dopisy, ve kterých se peníze posílat nesmí,“ řekl mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

Pachatelé se na břeclavské pobočce 120 soustředili na dopisy, jež míří do zahraniční. Především na Slovensko. Řada Slováků, kteří pracují v České republice, posílá totiž jejich prostřednictvím domů výplatu.

Honu na výtečníky předcházela důkladná příprava. Detektivové dokonce vyslali do oběhu falešné zásilky, které detailně monitorovali. A past sklapla právě v břeclavské pobočce.

„Naši bezpečnostní pracovníci procházeli stovky záznamů doporučených zásilek. Podle jejich vyhodnocování se přišlo na nějaký bližší okruh lidí, kteří se na tom mohli podílet,“ upřesnil Mravinac. Podle něj bylo ale velmi složité zloděje usvědčit.

Jelikož se nesmí doporučenou zásilkou posílat hotovost, měli detektivové téměř prázdné ruce. Zlodějům totiž nebylo možné prokázat, jestli peníze skutečně ukradli. Ti se však – zřejmě vlastní nevědomostí – usvědčili sami.

„Přiznali škodu asi za dvě stě padesát tisíc. Něco podobného bychom jim jen velmi obtížně dokazovali,“ upozornil mluvčí České pošty, která se dvěma pracovníky břeclavské třídírny ukončila pracovní poměr.

Oba již bývalí zaměstnanci České pošty již v brzké době skončí v rukou policejních vyšetřovatelů. Pošta jim totiž už v pondělí předá veškerou dokumentaci k případu i s cenným přiznáním pachatelů.

„Pokud se pachatelům prokáže ta škoda, hrozí jim odnětí svobody od šesti měsíců do tří let. Za porušení listovního tajemství jim tak nic nehrozí, protože budou souzení za čin, který má vyšší trestní sazbu,“ vysvětloval Milan Janůvka z Břeclavského policejního ředitelství.

Podle České pošty je vyřešení případu výsledkem úspěšného interního bezpečnostního systému, ke kterému sáhla po rozsáhlé kauze se ztracenými dopisy, jež se našly na břeclavském hlavním nádraží.

Ne všichni ale považují tuzemský poštovní monopol za důvěryhodný. „Alespoň u mě ztrácí pošta veškerou důvěru. Je to už druhý případ podobného typu. Navíc, stále zdražuje své služby a ruší pobočky, já osobně ji budu vyhledávat je minimálně," svěřil se rozzlobeně Petr Spáčil z Břeclavi.