V Jihomoravském kraji vydatně pršelo celé úterý i středu, místy také v pátek a v noci na dnešek. Na Moravě ve Strážnici a v Lanžhotě ještě v pátek večer platil třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení.

Ve Strážnici hladina klesla na druhý stupeň nad ránem, kolem 7:00 dosahovala 655 centimetrů se sestupnou tendencí. Druhý stupeň se vyhlašuje při dosažení 600 centimetrů, třetí při 660 centimetrech.

Brno 16.10.2020 - hráz Brněnské přehrady
Svratka prýští z přehrady, Svitava se vylila. Podívejte se, jak Brnem valí voda

V Lanžhotě se Morava na druhý stupeň dostala ještě před půlnocí, dnes kolem 7:00 byla na 523 centimetrech s kolísavě sestupnou tendencí. Druhý povodňový stupeň se v místě vyhlašuje při dosažení 460 centimetrů, třetí při 530 centimetrech. V Lanžhotě přitom mohla Morava stoupnout více, vodohospodáři ale část vody z řeky nad Lanžhotem odpouštěli do lužních lesů obory Soutok.

Druhý povodňový stupeň přetrvá na Svratce v Brně-Poříčí. Hladina kolem 7:00 dosahovala 175 centimetrů, stav se od páteční odpoledne téměř nezměnil. Tok je ale ovlivněný manipulacemi na Brněnské přehradě.

Na prvním povodňovém stupni, který značí bdělost, byla kolem 7:00 Trkmanka ve Velkých Pavlovicích, Dyje na Nových Mlýnech a v Ladné, Svratka ve Veverské Bítýšce a v Židlochovicích, Svitava v Letovicích a Bělá v Boskovicích. Hladiny jsou buď setrvalé nebo klesají.

Voda z Olešnice zaplavila v noci na čtvrtek 15. října 2020 několik ulic v Brodku u Přerova. Pod vodou se ocitlo asi dvacet domů a hasiči odčerpávali laguny, které se zde vytvořily.
Riziko povodní na východě ČR přetrvává. Na Přerovsku jsou některé domy pod vodou

Pro okolí Břeclavi, Hodonína a Veselí nad Moravou platí až do odvolání povodňové ohrožení. Voda v řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Stejná výstraha s nižší mírou ohrožení platí i v okolí Brna a na jih od Brna.

Výška hladiny Moravy ve Spytihněvi v posledních hodinách kolísá, výrazněji ale nestoupá. Na některých místech regionu stále prší.

V 07:00 byla hladina Moravy ve Spytihněvi na 503 centimetrech, spodní hranice pro vyhlášení druhého stupně povodňové aktivity je tam 500 centimetrů. První stupeň povodňové aktivity znamenající bdělost evidovali dnes ráno vodohospodáři na Moravě v Otrokovicích na Zlínsku a také v Kroměříži, kde byl ještě v pátek večer vyhlášený druhý povodňový stupeň.

Vytrvalé deště 

Hladiny řek a potoků v regionu začaly stoupat vinou vytrvalých dešťů v úterý. Na několika tocích v regionu později platil i třetí stupeň povodňové aktivity znamenající ohrožení. Poté, co srážky v noci na čtvrtek ustaly, začaly klesat i průtoky v řekách a potocích. V pátek se však déšť, byť s nižší intenzitou vrátil, na některých místech v regionu pršelo i dnes ráno.

Hasiči připravují čerpání Třebůvky do Moravy 14.10.2020.
Hladiny řek začaly na některých místech klesat. Na Opavsku připravují evakuaci

Podle vodohospodářů tyto srážky mohou zpomalit poklesy hladin v korytech toků, popřípadě způsobit opětovný nárůst průtoků, který by však neměl být již tak výrazný.

Podle předpovědi meteorologů bude dnes ve Zlínském kraji převážně zataženo, místy s občasným deštěm. Četnější srážky očekávají hlavně na Valašsku. Nejvyšší odpolední teploty vystoupají na šest až devět stupňů Celsia.