Projekt Deníku Česko zpívá koledy tentokrát připadá na středu 13. prosince. Od šesti hodin večer si šestici nejznámějších koled společně zahrají a zazpívají například lidé ve Velkých Pavlovicích, ve Vrbici, v Morkůvkách, v Kosticích, Tvrdonicích, Lanžhotě, v Novosedlech, v Podivíně, ve Valticích či v Ladné.

Již posedmé se před radnicí u kašny sejdou lidé ve Velkých Pavlovicích. Neseme vám noviny, Půjdem spolu do betléma, Rolničky, Narodil se Kristus Pán, Pásli ovce Valaši a Veselé Vánoce tam budou předzpívávat děti z Dětského folklorního krúžku Floriánek.

„Poctivě nacvičujeme. Děti jsou moc šikovné. Letos máme osm nových dětiček, většina z nich je šestiletých. Musím je pochválit, skoro všechny koledy totiž moc dobře znají. Protože se akce zúčastní i někteří členové místního Presúzního sboru, věřím, že nás podpoří a podrží, kdybychom snad sem tam nějaké slovo zapomněli,“ usmívala se spolupořadatelka akce a lektorka krúžku Zita Dvořáková.

 • Ve Valticích si před dvěma lety zazpíval lidovky i koledy zpěvák Jožka Černý
Ve Valticích v sobotu zazpíval lidovky i koledy oblíbený zpěvák Jožka Černý. | Video: Deník/Iva Haghofer

Zpěvníky s koledami lidem rozdají malí zpěváci. Všechny děti, které se akce zúčastní, navíc čeká sladká odměna. „Lidí si s námi chodí každý rok zazpívat více a více, všichni se při zpívání krásně vánočně naladíme, máme připravený čas i svařák, je to moc příjemné. Loni navíc vyšlo počasí, společně jsme proto zpívali i dál, ani se nám nechtělo rozcházet. Letos to máme v plánu podobně, po odzpívání šestice připravených koled si proto další pustíme přes reproduktory u stromečku,“ navnadila Dvořáková.

Ve Velkých Pavlovicích mají děti v oblibě koledy spíše rychlejší. Stejně tak je tomu i v Podivíně, kde si lidé zazpívají v doprovodu dětského folklorního souboru Voděnka a dechové hudby Kosárek, která funguje při tamní základní umělecké škole.

Výběr míst, na kterých se bude letos zpívat

 • Morkůvky (u muzea)
 • Vrbice (u vánočního stromu)
 • Novosedly (u obecního úřadu)
 • Kostice (park v Hlavní ulici)
 • Velké Pavlovice (náměstí 9. května)
 • Valtice (náměstí Svobody)
 • Lanžhot (Náměstí)
 • Tvrdonice (náměstí)
 • Podivín (Masarykovo náměstí)
 • Ladná (Masarykova ulice)

Ani tady se nehodlají rozejít po odeznění poslední ze společně zazpívaných koled. „Zpívání se účastníme pravidelně každý rok, momentálně se na něj už poctivě připravujeme. Členové naší mládežnické dechovky se těší na koledy rychlejší, třeba na Rolničky. Ale v oblibě mají i ty české klasické. Určitě tedy pozdní odpoledne okořeníme něčím rychlejším,“ usmíval se umělecký vedoucí Kosárku Martin Konečný.

Akce Česko zpívá koledy mu připomíná dobu, kdy byl sám dítětem. „Mám moc rád akce podobného typu, kde se lidé potkají, dají si společně svařák, čaj, poklábosí spolu a zazpívají si. Sám jsem v podobné předvánoční atmosféře vyrůstal. Proto chci, aby i následovníci dechovkového umění věděli, co jsme jako malí prožívali,“ vyzdvihl Konečný.

Pravidelně každý rok si přicházejí společně zazpívat koledy také obyvatelé Vrbice. „Je to hezké, milé, stmelující lidi. Děláme to rádi, jde o akci, která má hlavu, patu a duši. Pokaždé ji spojíme s nějakým vystoupením dětí z místní školy či školky, se svařákem a občerstvením. Třeba letos zazpívají děti z našeho folklorního souboru Kalubáček,“ sdělil starosta obce Tomáš Bílek.

Loni se přidal Čechomor

S Deníkem zpívá koledy vždy i nějaká známá kapela. Minulý rok to třeba byla skupina Čechomor, která oživila akci na vánočních trzích na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. Na stejném místě letos bude zpívat pro změnu skupina Divokej Bill, která kromě šesti zmíněných koled přidá i několik svých hitů.

Nápad, kdy se lidé sejdou, aby si společně užili předvánoční čas bez shonu, ve frontách v obchodních centrech, ale naopak při milé příležitosti společném zpívání vánočních koled, se zrodil v západních Čechách před třinácti lety. Díky Deníku se rozšířil do celého Česka a stal se oblíbenou každoroční tradicí. A zpívá se i za hranicemi země. Každý rok se k ní totiž připojují i krajané napříč celým světem. Zpívá se v Americe, Španělsku, Řecku či Turecku.

„Nejdále se koledy rozezněly v hlavním městě Kataru,“ prozradila Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku.

Jak se letos přidat?

Kompletní texty najdou lidé na webu www.ceskozpivakoledy.cz, kde je ve formátu pdf ke stažení zpěvník. V den konání texty také vyjdou ve všech regionálních vydáních Deníku. Na webových stránkách se také nachází interaktivní mapa se seznamem míst, na kterých se účastníci celorepublikového „sboru“ potkají. Ačkoli se jejich počet už v polovině listopadu přiblížil k číslu 200, máte možnost vyplnit jednoduchý formulář a přihlásit další místo v okolí svého bydliště.

close Vánoční pouták info Zdroj: Redakce zoom_in breclavsky@denik.cz