Minutou ticha za oběti střelby v ostravské nemocnici ve středu na patnácti místech na Břeclavsku odstartoval oblíbený projekt Deníku Rovnost Česko zpívá koledy. Na osmnáct stovek lidí si společně na náměstích obcí a měst pod vánočními stromy zazpívalo nejznámější české koledy.

Nejinak tomu bylo i před radnicí ve Velkých Pavlovicích, kde se sešlo na šest desítek malých i velkých zpěváků. „Zpívalo se nám moc krásně,“ pochvalovala si Zita Dvořáková, která pod vánoční strom dorazila s dcerou a manželem.

Ilustrační foto
Výluku vlaků mezi Hustopečemi a Šakvicemi přeruší zima. Na trať se vrátí lokálka

V očích sedmileté Aničky Dvořákové se zračilo očekávání. „Už se nemůžu dočkat Ježíška. Hrozně bych si přála koně a jednorožce,“ zasnila se školačka.

Zazpívat si do Velkých Pavlovic přijela také Jarmila Valentová ze sousedních Rakvic. „Škoda, že se nezpívá i u nás. Je tady skvělá atmosféra, ráda jsem si společně s ostatními zazpívala. A některé koledy jsem si i oživila,“ zmínila Valentová.

Podobně hojná účast byla tradičně i v Morkůvkách, které se letos do projektu zapojily už popáté. Přišlo pětašedesát lidí. „Nejmladšímu zpěvákovi byly teprve dva měsíce. Nejstarší zpěvačce pak sedmasedmdesát let,“ usmívala se tamní starostka Brigita Petrášová.

Ilustrační foto.
Tragédie ve Velkých Bílovicích. Z hořícího domu vytáhli mrtvého muže

Na 160 lidí dorazilo na náves do Pavlova. „Zazpívali jsme si koledy a potom akce pokračovala dál. Vyrobili jsme dokonce vlastní zpěvníky, které jsme lidem později rozdávali s tím, aby si z nich nějakou pěknou koledu zazpívali třeba po štědrovečerní večeři před rozbalování dárků,“ přiblížil konání akce v Pavlově ředitel dolnověstonické základní školy Zbyněk Háder.

Skvělá atmosféra panovala také na náměstí ve Tvrdonicích. „Zpívalo u nás na 115 zpěváků,“ vyčíslila za vedení obce Zdena Šlichtová, která má na starosti kulturu.

Cukroví. Ilustrační foto.
Sladké Vánoce: u lidí v kraji vede klasika

Po loňské premiéře se zapojili do zpívání i v Podivíně. U rozsvíceného vánočního stromu se sešlo asi 250 lidí. Tón udávalo zhruba třicet dětí z místního folklorního souboru Voděnka a další ze školy. Zazpívaly i tři koledy navíc. "Nejvíc se mi líbí K Ježíškovi do Betléma půjdeme," řekla osmiletá Thea Pacalová. Akci zpestřil i žesťový soubor místní základní umělecké školy.

Organizátoři z divadelního souboru Podiva zajistili od místních vinařů i něco na zahřátí. "Udělali jsme šedesát litrů svařáku a třicet litrů čaje. Všechno se vypilo do hodiny," usmívaly se Vlasta Machovská a Erna Ustohalová.

Online reportáž

Na padesát lidí se sešlo také ke zpívání koled ve Vrbici. "Opravujeme kulturní dům, takže jsme výjimečně zpívali venku. Bylo to skvělé. Atmosféra úžasná, dali jsme si i svařáček," usmíval se vrbický starosta Tomáš Bílek.