Zapojilo se do ní asi dvacet členů české cizinecké a dopravní policie a deset jejich kolegů z Rakouska. Akce byla zaměřená na nelegální migraci a silniční provoz a byla součástí nové dohody o přeshraniční spolupráci, která vstoupila v platnost loni. „Každodenní smíšené hlídky už fungují, ale chceme rozšířit i možnost součinnosti při mimořádných bezpečnostních událostech s využitím technických prostředků," řekl krajský policejní ředitel Leoš Tržil.

Policisté od devíti ráno do dvanácti hodin kontrolovali řidiče osobních aut i kamionů nebo autobusů. Na místě používali i přístroj na odhalení pohybu osob v nákladních autech, který snímá tlukot srdce, předvedli i dron. Ty má k dispozici cizinecká policie na jihu Moravy tři - ve Valticích, Znojmě a v Brně. „Dron máme asi rok, používáme ho na tipování a monitoring takzvané zelené hranice. Ale bývá nasazený třeba i do pátracích akcí. V prostředí, které bylo špatně přístupné jsme pomáhali do doby, než na místo přiletěl policejní vrtulník," uvedl jeho obsluhovatel Radomír Cibulka. Obvyklá rychlost dronu je jednapadesát kilometrů za hodinu, ve vzduchu vydrží asi dvacet minut na jednu baterii. Těch má policie k dispozici pět a může je nabíjet i v terénu. Dron může fotografovat i nahrávat.

Česká policie chce také nastavit další spolupráci v oblastech jako je nelegální migrace či nákladní doprava nebo přeshraniční spolupráce v oblasti přeshraničního pronásledování. „Do budoucna počítáme i se zintenzivněním společných hlídek při kontrole nákladní dopravy. Mohli bychom pak rozšířit stanoviště ať už na našem nebo rakouském území. Postupy jsou totiž stejné v Rakousku i u nás," zmínil Tržil.

Spolupráci s rakouskou policií si pochvaloval i jihomoravský hejtman Bohumil Šimek. „Dohodli jsme se, že taková cvičení budeme pořádat pravidelně. Osobní kontakty jsou nejlepší. Policisté se poznají a spolupráce je pak mnohem lepší," sdělil Šimek, podle něhož je nejlepší nechat ochranu hranic právě na policii.

Tržil má za to, že téma nelegální migrace je stále aktuální, i když v České republice je v tomto směru aktuálně klid. „Stále se občas objevují případy. Ať už na dálnici D2 či v autech. Opatření pořád pokračují," informoval policejní ředitel.

Policisté v Jihomoravském kraji loni zajistili asi tři sta lidí, kteří do země vstoupili nelegálně, o rok dříve jich bylo téměř dva tisíce. Nyní jde týdně o jednotlivé případy, od začátku roku jich policisté evidují čtyřiatřicet.