„Už odmalička se o kosmonautiku zajímám. O soutěži jsem se dozvěděl od spolužáka a přihlásil jsem se už na expedici v roce 2008. Ta však byla neúspěšná, proto jsem to zkoušel dál. A mám velkou radost, že to konečně vyšlo,“ usmívá se student prvního ročníku Biskupského gymnázia v Brně.

Aby se dostal mezi ty nejlepší, musel splnit hned několik nelehkých úkolů. „V první části to byly tři internetové testy z oblasti kosmonautiky a dalších příbuzných oborů. A pak jsme museli vypracovat i samostatný projekt podle odbornosti. Protože jsem usiloval o pozici architekt – geolog, tak hlavní náplní bylo postavení základny na Marsu a geologická zkoumání a pozorování,“ popisuje.

Pak už na Chalupu čekalo semifinále, které se letos konalo v Praze za účasti patronů soutěže Vladimíra Remka a Ivana Belly.

„Prověřovali tam naše znalosti v daných tématech a hlavně pak v angličtině,“ dodává Chalupa, který už šestadvacátého prosince odjíždí s dalšími mladými nadšenci kosmonautiky do Belgie.

„Čeká nás tam zjednodušená verze kosmonautického výcviku. Lonští účastníci to nazvali mučícími nástroji, takže to bude jistě zajímavé. Zatím moje nadšení přebíjí obavu,“ zamýšlí se nad programem Chalupa, který by chtěl navázat i na úspěch svého kolegy Jana Franka z Hustopečí, jenž dokonce jel na výcvik i do amerického vesmírného střediska NASA.