Policisté chtějí mluvit s důchodcem, který přistiženým zlodějům vyhrožuje useknutím prstů. Dva nenechavci, které před dvěma měsíci předal policii, teď čelí obvinění z krádeže.

Důchodce a s ním další lidé ze sdružení Seniorpark ale i tak policistům vyčítají že ne ve všech případech se jim podařilo zloděje dopadnout.

„Není pravda, že pachatele, které důchodce prvního dubna přistihl, policie pustila a případu se nevěnovala. Oba mladí, zhruba dvacetiletí, muži čelí obvinění z krádeže a hrozí jim až dva roky vězení,“ sdělila břeclavská policejní mluvčí Alice Čechová.

Zloději způsobili krádeží škodu kolem dvou a půl tisíce korun. Policie a soudy o nich ovšem ví už z dřívějška. „Oba byli v posledních třech letech pro podobný čin odsouzeni. Proto jsou stíháni i při malé škodě,“ doplnila mluvčí.

Jeden z členů sdružení Seniorpark s policejní zprávou úplně nesouhlasí. „Zloděje jsem už načapal víckrát. Dvojici, kterou zmiňuje policie, jsem chytil v Břeclavi. O tom, že jsou stíháni, vím. Jenže jsme chytili ještě další zloděje v Podivíně a tam nám od policie přišlo vyrozumění, že se nic nepodařilo zjistit,“ řekl důchodce, který z obavy před odvetou zlodějů nechce zveřejnit své jméno. Jeho identitu ale redakce zná.

Členové Seniorparku se snaží opravit část bývalého státního statku v Podivíně. „Postupně tam budujeme například zámečnickou nebo stolařskou dílnu. Na jaře jsme opravili střechu. Do měsíce její hliníkové části někdo ukradl,“ řekl muž.

„Celkově jsme takto v Podivíně přišli o zhruba sto padesát tisíc korun,“ dodal .

Policejní mluvčí kritiku odmítla. „Ohlásil nám jen dva případy. Jeden počátkem roku se škodou dvanáct tisíc, druhý, již zmíněný, v dubnu. Kolegové, kteří mají lokalitu na starosti, s ním byli v kontaktu. Nikdy si nestěžoval, všichni jsme byli velice překvapeni jeho kritikou, “ dodala mluvčí .

„Moje kritika nemíří na policii, proti její práci nemám námitky. Vadí mi systém, který u nás panuje a který umožňuje, že se zlodějům téměř nic nestane, ani když je policie dopadne,“ upřesnil člen Seniorklubu.

Zástupci vedení břeclavské policie zvažují schůzku s nespokojenými důchodci. „Celou věc sledujeme, muže chtějí představitelé ředitelství kontaktovat. Pokud jde o výhrůžky, pokud se pohybují v obecné rovině, nelze je stíhat,“ dodala mluvčí.

Zástupci Seniorklubu se obrátili i na podivínskou radnici, kterou žádali o zveřejnění hrozby, že dopadeným zlodějům budou utínat prsty.

„Odpověděl jsem jim, aby jednali tak, jak jim umožňuje zákon a obrátili se na policii. Přesné informace o počtech krádeží neznám, ale myslím, že kriminalita v Podivíně je na stejné úrovni jako jinde,“ sdělil podivínský starosta Stanislav Machovský.