Tolik psů v kotcích na čtvrt kilometru čtverečním se jen tak nevidí. U Bulhar jsou navíc hned tři útulky pro opuštěná zvířata. Jeden je městský a další dva soukromé. Ani tomuto zdánlivě bezproblémovému podnikání se proto nevyhýbá konkurenční boj. Na prvním místě jsou však psi, kteří potřebují dostatečnou péči.

„Když jsem se přihlásila, netušila jsem v té chvíli, že tady budou tři útulky. Pak jsem to zjistila, to už jsem měla podepsané smlouvy a šla do toho naplno,“ řekla nájemkyně městského Útulku pro opuštěná zvířata Bulhary Lenka Malinovská. O psy se stará od začátku ledna.

Zázemí pro opuštěné psy si upravila k obrazu svému. „Jsem přesvědčená, že máme útulek největší, nejpěknější, nejlepší zázemí. Máme tady o psy postaráno jak po veterinárních, tak po hygienických podmínkách naprosto vzorně,“ poznamenala žena, která se zatím stará o třináct psů.

Kapacita útulku je přitom čtyřicet kotců a osmdesát psů. Do kotců se mohou dostat kromě psů, které odchytne v Břeclavi tamní městská policie, i čtyřnozí bezdomovci z jiných obcí. Nájemkyně může uzavřít smlouvy i s nimi.

Vítá jakoukoliv pomoc. „Například pamlsků už se nám sešlo víc. Potřebujeme i odčervovadla, nemáme toho moc na odblešení pejsků. Jsme samozřejmě vděční za jakoukoliv peněžní pomoc. Náklady na provoz jsou obrovské,“ svěřila se Malinovská.

Psi stále přibývají

Jen pár desítek metrů dál se starají o více než třicet psů a několik koček manželé Nunvářovi. Provozují Domov pro psy Minaret. „Od minulého týdne máme sedm nových pejsků. K prvnímu lednu jsme jich měli jednatřicet a z toho dvě třetiny nebyly nikoho. Na deset psů nám přispívá město Břeclav. Máme u nás psy z Lednice, Valtic, Podivína či Klentnice. Záleží na přístupu vedení obce,“ vysvětlila spolumajitelka útulku Svatava Nunvářová.

Domov pro psy Minaret funguje od roku 1995. Například loni Nunvářovi přijali 179 psů a asi třetině z nich se našel majitel. Zvířata se do útulku dostávají v různém stavu. Jeden z obyvatel útulku například pobíhá v kotci jen po třech nohách. O jednu přišel. Operace stála patnáct tisíc korun. „Deset tisíc se nám sešlo během roku. Lidé poslali na Míšu, jak se pes jmenuje, peníze i k Vánocům,“ váží si pomoci lidí spolumajitelka útulku.

Domov pro psy Minaret funguje i jako hotel pro zvířata, jejichž majitelé se například chystají na dovolenou nebo je čeká pobyt v nemocnici a nemají svého miláčka kam dát.

Třetí útulek, který u Bulhar funguje, má název Pavel Kočvara – azyl pro opuštěná zvířata. Manželé Kočvarovi provozovali posledních deset let městský útulek. „Některý měsíc se podařilo umístit stejný počet psů, jako se přijalo. Hodně záleželo na druhu a stáří zvířat a jejich zdravotním stavu při příjmu,“ svěřil se majitel útulku Pavel Kočvara.

Ten si váží pomoci všech lidí, kteří zařízení nejrůznějším způsobem podporovali po celou dobu působení v městském zařízení. „Doufáme, že budou i nadále našimi příznivci v tomto novém útulku. Pokud má kdokoliv zájem nás podpořit, má možnost se dohodnout na konkrétním způsobu, aby měl možnost se přesvědčit, že jeho podpora není zneužitá,“ nechal se slyšet. Jak dodal, proto se nikde neobjevuje ani číslo účtu útulku. V nejbližší době budou spuštěný i web včetně fotogalerie zvířat. V kotcích je zatím devět psů.