Přestože je spisovatelka Simona Monyová od začátku srpna po smrti, už týdny ovládá Břeclav. Literárně.
Zatímco klasika v podání Karla Hynka Máchy a jeho Máje patří mezi čtenáři k povinné školní četbě, romány Monyové se derou žebříčkem břeclavské knihovny ze skutečného zájmu. Ve městě si je žádají davy. Do úvodních zářijových dnů letošního roku si Monyovou odneslo domů 774 lidí.
„Dříve jsme na její knihy měli dvě tři rezervace. Dnes je to čtrnáct až patnáct. Důvodem je její smrt, po níž přišel boom,“ tvrdí knihovnice Krista Svobodová.
Brněnská autorka, která zemřela na následky bodnutí nožem, je v Břeclavi momentálně nejvyhledávanější spisovatelkou. Například Svobodová četla skoro všechny její romány.
„Proč? Nabízela postřehy ze života žen. Dokázala brát věci s nadhledem, což ženy potřebují. Proto je Monyová tak čtená. Chtěli jsme ji dokonce pozvat na besedu, ale už to bohužel nevyjde,“ řekla knihovnice s pokrčením ramen.
Sehnat v Břeclavi některé ze známých děl, může být momentálně problém. Například v knihkupectví, které stojí poblíž „žluté školy“, mají prodejci dvacet žádostí o objednávku. „Nemáme ani jednu jej knihu. Ženy všechno vykoupily. Stále se chodí ptát další a další, jenže mají smůlu,“ podotkla vedoucí prodejny Pavlína Božková.
Ovšem zdá se, že v následujících dnech a týdnech se alespoň části příznivců Monyové podaří některý z výtisků získat. Knihkupec Ivo Vašíček potvrdil, že se do prodeje dostanou další kusy. „Měli bychom jich mít v prodeji dvacet až třicet,“ řekl Vašíček s tím, že do té doby mají zájemci šanci si domů odnést román Srdceboly. Ten má ve skladu v několika výtiscích. Jde o příběh popisující manželství, které sice začíná okázale, ale končí na kolbišti. Čtenářky se dočkají vášně, intrik, touhy, žárlivosti a sexu. „Monyová se prodávala vždy, nyní se však prodej jejích knih zrychlil,“ přikyvoval Vašíček.
Psycholožka Marie Langová – Šindelářová je přesvědčená, že lidé v současné době kupují knihy kvůli vlastnímu bádání. Až po smrti Monyové totiž vyšlo najevo, že po boku manžela prožívalo peklo a text tak z části psala sama o sobě. „Čtenáři teď v knihách hledají, co z toho je skutečná pravda. Čtou a přemýšlí, dávají si věci do souvislostí. Zafungovalo tajemství a napětí,“ sdělila Langová – Šindelářová.
Psycholožka soudí, že stejně jako u jiných věcí, hromadné pobláznění z Monyové časem opadne. Postačí jiná událost, která se dotkne známého člověka. „Lidé mnohdy potřebují podnět. A tragédie u osobnosti, vyvolá přitažlivost. Monyová navíc přitahuje čtenáře na jihu Moravy i díky tomu, že je z jejich regionu,“ soudila Langová – Šindelářová.
Po Monyové si Břeclavané s oblibou žádají dílo švédského autora Stiega Larssona Muži, kteří nenávidí ženy. Hlavním hrdinou je novinář, jenž rozplétá čtyřicet let starou vraždu. Dílo má punc světového bestselleru a v Břeclavi si ji v průměru někdo půjčí každých pět dní. „Je to pozoruhodný román. Ta kniha mě úplně pohltila,“ nechal se slyšet například americký spisovatel Michael Connelly.
Jiný spisovatel, John Burdett, označil dílo proslulého Švéda za Agathu Christie pro dospělé. „Sedněte si do křesla s tímto mistrovským dílem černého románu v ruce a nechejte Larssona, aby vás zatáhl do světa stínů,“ vzkázal Burdett čtenářům.
Román Muži, kteří nenávidí ženy, lze koupit také v kompletní trilogii Milénium. Má ho už více než dvanáct a půl milionu lidí na celém světě.