Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky už nyní začala pracovat na některých projektech v oblasti.

Ministerstvo životního prostředí koncem loňského roku začalo projednávat záměr na vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok. Z celkového počtu bezmála sedmi tisíc vlastníků zaslalo své připomínky 244 z nich, z toho jde o 226 fyzických a 18 právnických osob.

„Věcné námitky se týkají většinou vymezení hranice budoucí chráněné krajinné oblasti, návrhu jejich bližších ochranných podmínek a způsobu zajištění ochrany evropsky významných lokalit," vyjmenoval ministr životního prostředí Petr Hladík.

O došlých námitkách bude MŽP postupně rozhodovat ve správních řízeních. „Po vypořádání všech námitek a následném legislativním procesu vyhlásí vláda novou chráněnou krajinnou oblast svým nařízením. Předpokládám, že vyhlášení chráněné krajinné oblasti dokončíme letos, a že bude zřízená nejpozději od prvního ledna roku 2025," dodal Hladík.

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky ale už nyní začala pracovat na některých projektech v lokalitě, nezávisle na jejím vyhlášením chráněnou krajinnou oblastí.

Obnova vodního režimu

Od loňského září pracují dělníci na vybudování takzvaného klapkového jezu na Dyji. Ten umožní řízené zaplavování oblasti, které tam kdysi bylo běžné. Navíc se ministerstvo snaží vytipovat možnosti, jak vyřešit výrazné zaklesnutí vody na Moravě. „Jedná se asi o dva metry. Se starostem Mikulčic i dalšími řešíme, jak to technicky udělat, abychom do lužní krajiny vrátili vodu," vysvětlil Hladík.

Komáří kalamity

Pracovníci ministerstva životního prostředí připravují návrh finanční podporu pro navržení a vytvoření systému prevence komářích kalamit v budoucí Chráněné krajinné oblasti Soutok. „Máme s tím zkušenosti v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví, tam se to daří s přírodními prostředky bez chemikálií. Stejně to chceme dělat i na Soutoku," popsal Hladík.

Invazivní ambrozie v Podluží

Během posledních několika let se nepůvodní invazivní rostlina ambrozie začala významně šířit zejména mezi Kyjovkou a okrajem lužního lesa v prostoru od Lanžhota proti proudu Moravy. „Ve spolupráci s Lesy České republiky a obcemi budeme muset vyvinout velké úsilí na likvidaci této květiny," dodal Hladík.

Podle ministerstva ambrozie jakožto silný alergen vyžaduje zvýšenou pozornost.

Obnova Slováckých luk u Lednice

Slovácké louky u Lednice jsou většinově ve vlastnictví obce Lednice. Právě na její podnět je ministerstvo do návrhu Chráněné krajinné oblasti Soutok zčásti připojilo. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky hodnotí stávající způsob péče o louky jako nevhodný. Na jejich obnově bude spolupracovat se Zahradnickou fakultou MENDELU.

Návštěvnická infrastruktura

O vybudování Informačního střediska Chráněné krajinné oblasti Soutok má zájem obec Mikulčice, o její sídlo projevili zájem Břeclav i Lanžhot. Hladík předpokládá, že v jenom z měst bude sídlo a ve druhém návštěvnické centrum, stejně jako v Mikulčicích. V přípravách je také společný projekt návštěvnické infrastruktury pro budoucí CHKO Soutok k podpoře ze švýcarských fondů.

V projektu chce ministerstvo mimo jiné řešit takzvaný overturismus, tedy turismu, který je koncentrovaný na jedno návštěvnické místo. „Chceme na několika místech udělat pět až šest větších projektů, které by pomohly rozprostřít turisty do většího území, případně podpořit jejich delší setrvání v dané lokalitě," uzavřel Hladík.

Ministr životního prostředí Petr Hladík okomentoval záměr na vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok. | Video: Deník/Magdaléna Blažková

Některé obce měly věcné výhrady k vymezení evropsky významných lokalit Niva Dyje a Soutok. Na základě jejich podnětů Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky finalizuje návrh úpravy a upřesnění hranic tak, aby se co nejvíce shodovaly s hranicemi vyhlašované chráněné krajinné oblasti.