Za normální meteorologické situace by letošní borytobraní v těchto dnech končilo. „Tím, že letos prší opravdu hodně, tak rostliny, které dobrovolníci nevytrhli dokonale i s kořenem, ale jen je zalomili, znovu obrazily a vykvetly. Chladné počasí vše zpomaluje, a tak počitáme s kvetením zhruba do půlky června. Následně rostliny, které nestihneme vytrhnout, vysemení, což bohužel opět zvýší jejich počet v příštím roce“ přiblížila vedoucí projektu Life SouthMoravia Ivana Mariánková.

Jak dodala, biotopy trávníků a lesních stepí v jihomoravském kraji trpí nálety invazivních druhů rostlin. Často se tak děje kvůli opuštění půdy a jejímu ponechání ladem nebo nevhodnému hospodaření. 

Koordinátor dobrovolnické činnosti Igor Forgáč by proto nyní potřeboval doplnit stavy. „Jedná se o nenáročnou práci ve svažitém terénu. Potřebovali bychom dobrovolníky klidně i na jeden den. Důležité je mít vhodné oblečení, boty do terénu a chuť pracovat. Dobrovolníci se mohou hlásit i jednotlivě. Nejlepší řešení je samozřejmě parta,“ vyzval Forgáč.

Po dohodě je možné dobrovolníkům proplatit cestovné a zajistit zdarma stravu a ve spolupráci s vedením chráněné krajinné oblasti Pálava i ubytování v historickém centru Mikulova.

Projekt LIFE SouthMoravia, který potrvá do konce roku 2025 má za cíl zlepšit stav sedmi vytipovaných důležitých lokalit a. Jednou z nich je Děvín, který je nejvyšší horou Pavlovských vrchů, a zároveň součástí Chráněné krajinné oblasti Pálava. „Základním cílem projektu je vyvinout ucelený systém managementu stanovišť obnovením tradičních zemědělských postupů, zejména pastvy s co nejnižšími náklady,“ zmínil Marek Fügner z Českého svazu ochránců přírody Onyx.

Lidé, kteří mají zájem pomoci s likvidací borytu, se mohou  Igorovi Forgáčovi ozvat na telefon 737 770 458, nebo na emai igor.forgac@kapraluvmlyn.cz.