Pro Zdeňka Dvořáka a jeho manželku to měla být klidná nedělní procházka. Nebyla. Proměnila se v nepříjemnou zkušenost. Muž z Břeclavi se nechal slyšet, že se kvůli bezohledným cyklistům brázdícím prašné cesty lednického parku těmto místům raději vyhne. A není zdaleka sám.

„Měl jsem i se ženou zkaženou neděli. V lednickém parku je při vstupu obrovská cedule Zákaz vjezdu cyklistům. Ale v neděli jsme tam na procházce nestačili uskakovat před cyklisty. Byly to kolony, třeba pět kol za sebou,“ vylíčil Dvořák.

Z romantické procházky parkem tak rázem byla noční můra. „Člověk pak stojí na trávníku a čeká, až kolo přejede. Každému jsem říkal, jestli si přečetl, že je do parku kolům vjezd zakázán. Jeden chlap mi na to řekl, abych si s odpuštěním políbil zadek,“ rozčílil se břeclavský podnikatel.

Že cyklisté jezdí v místech, kde chodí turisté jen pěšky, podle něj velmi ovlivňuje pohodu turistů. Ti před nimi musí neustále uhýbat, aby nedošlo k nehodě.

Znechucená byla i Dvořákova žena. „Všimla jsem si, že cyklisté jezdí jedním směrem – od Janohradu směrem k zámku. Nepotkali jsme nikoho, že by jel od zámku,“ poznamenala Irena Dvořáková.

Lidé na kolech si totiž s oblibou zkracují cestu od minaretu. K lednickému zámku je to totiž od vyhlídky pořádný kus cesty.

Dvořák chce dát podnět, aby si k vjezdu do parku stoupl policista nebo někdo z ochranářů a vybírali pokuty. „To bude peněz,“ je přesvědčený.

Když Dvořák trávil dovolenou na Šumavě, vypravil se k Čertovu a Černému jezeru. „Můj pes strčil packu do jezera. V momentě byl u mě ochranář a řekl mi, že příště, jestli to udělám, tak mi napaří pětistovku pokuty. Tak jsem se omluvil a příště si na to dám velký pozor,“ přidal svou zkušenost. Podobně to podle něj má fungovat i v Lednici.

Neřešitelný problém

Jenže podle kastelánky lednického zámku Ivany Holáskové je problém s cyklisty v parku neřešitelný. „Nemáme žádnou možnost postihu. Jediné, co můžeme udělat, je dát všude tabule, že je cyklistům vjezd zakázán. Nemůžeme je pokutovat,“ povzdechla si kastelánka.

Správa zámku už jednala i s policií, která ale v parku také nemá pravomoce. Prašné cesty totiž nejsou veřejné komunikace. „Vyvěšené zákazy jsou jen naše interní symbolická záležitost,“ poukázala Holásková.

Policie podle jejích slov nestíhá své povinnosti. Jak říká, v Lednici je služebna se dvěma policisty a obecní policie se nezapojí, protože se nejedná o obecní pozemky.

Holásková tvrdí, že v poslední době se situace s neukázněnými cyklisty přeci jen trochu zlepšila. Dříve podle ní byla ještě o něco horší. „Parkem už neprojíždí skupiny třiceti lidí na kole. Po francouzské zahradě kolo většinou vedou. I když je pravda, že na cestách kolem minaretu na kolo všichni naskočí a jedou,“ poukázala. Jak dodala, po cestě k minaretu se stalo už několikrát, že cyklistovi vběhlo pod kolo dítě nebo také pes.

„Jezdím pravidelně do Mariánských Lázní. Je to stejné, jako kdybych si vzal kolo a začal tam jezdit po cestách, kudy chodí lázeňští hosté,“ srovnal podobné situace Dvořák.

„Pěší turisté jsou naštvaní. Navíc i v médiích a infocentrech dochází k dezinformacím, že se cesty v parku prezentují jako cyklostezky, což není pravda. Lichtenštejnské a vinařské cyklostezky vedou mimo areál parku. Jenže to už jaksi cyklista nestuduje,“ postěžovala si lednická kastelánka.

Kola v parku navíc s sebou nesou i další nepříjemnosti. Když je sucho, tak práší, když je mokro, vyjíždějí koleje. „Vysondovali jsme všechny možnosti, jak tomu zabránit. V minulosti tady byl jeden hlídač, který napomenul pár místních, kteří tudy projeli. Teď je to ale trend a nemůžeme to nijak omezit,“ posteskla si Holásková.