Že láska může skončit nenávistí, ba dokonce i únosem a násilím, se přesvědčila šestadvacetiletá Petra Hanáková z Brumovic. Její bývalý přítel Martin Sedláček z Kobylí, se kterým se před třemi lety rozešla, jí už delší dobu vyhrožoval zabitím. Podle jeho mínění totiž právě ona může za jeho životní neúspěchy. Rodiče ho vyhodili z domu, nemá práci, peníze ani střechu nad hlavou.

Mladík se kolem domu potuloval v sobotu už okolo druhé hodiny ranní. Nad ránem se pak rozhodl si pro svou oběť zajít. „Slyšeli jsme hluk a křik, tak jsme se šli podívat, co se děje. Martin prorazil dveře motykou a zamkl nás v pokoji, takže jsme nemohli dělat vůbec nic. Pak Petru donutil vyskočit z okna jen v pyžamu, bez bot. Táhl ji bosou přes pole několik kilometrů,“ popisoval otec Petry Ludvík Hanák.

V úkrytu mezi poli vyhrožoval násilník zabitím jí i celé rodiny. Dívka musela téměř čtyřiadvacet hodin snášet jeho agresivní útoky. „Zavolali jsme policii. Přijeli do několika minut a hned po nich vyhlásili pátrání,“ pokračovala v líčení matka Hanákové. Do akce se zapojili dvě desítky policistů, psovodi a také vrtulník. Ve večerních hodinách našli ale jen batoh a nějaké oblečení hledaného muže.

V neděli asi v půl třetí ráno se zbědovaná dívka náhle objevila v domě rodičů. „Jen nám řekla, že ji brutálně zbil. Byla tak vysílená, že si šla lehnout. Ráno ji probudili policisté, kteří ji vyslechli, aby mohli pokračovat v pátrání po Martinovi,“ doplnila matka Petry.
Víkendový incident nebyl podle rodiny unesené ojedinělý. Bývalý přítel jejich dcery se po domě procházel bez jejich vědomí už několikrát. „Je velice žárlivý,“ řekla sestra unesené.

„Už mnohokrát tady obcházel. Nedávno jí nechal na okně zapálené svíčky s dopisem, ve kterém jí vyhrožoval smrtí. Chtěl, aby si vyzkoušela, jaké to je být na dně. Zavolali jsme tenkrát policii, přijeli, ale říkali, že dokud jí neublížil, nemohou s tím nic dělat. Zákon je v tomto slepý,“ pokračovala.
Podle sestřiných slov se před časem Sedláček vloupal také do automobilu Hanákových. Ukradl jim peníze, jízdní kolo a další věci. „Když jsme rekonstruovali koupelnu, on jí pak vzkázal, že to tam máme moc hezké. Když spíme, chodí nám po domě. Je to opravdu hrozné. Mnoho věcí jsme se dozvěděli až od policistů, kteří ho už několikrát vyslýchali,“ postěžovali si Hanákovi.

V rodném Kobylí nemá Martin Sedláček zrovna dobrou pověst. Jeho jméno si mnozí spojují s drogami, krádežemi a jinými výtržnostmi. „Je to strašné. Jeho maminka je tak milá a tichá paní, babička velice zbožná. Tu ranila mrtvice, když jim před pár dny přišli zabavit dům za jeho dluhy. Teď je v nemocnici,“ vyprávěla Terezie Halmová z Kobylí.

Podle ní už bylo na čase, aby policie výtečníkovi přistřihla křídla. „Slyšela jsem, že fetuje, zapálil chatu a kradl, kde mohl. Přitom je to tak spořádaná rodina a on to jistě neměl zapotřebí. Je ale pravda , že vypadal, jako by neuměl do pěti napočítat,“ myslí si Halmová.
Policejní hlídky po mladíkovi pátraly včera až do odpoledních hodin. Pak jej konečně našly. Kde se ale ukrýval, zatím policisté neprozradili. „Únosce jsme opravdu zadrželi, teď musí vypovídat u výslechu. Bližší informace sdělíme v pondělí,“ slíbila břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

zamyšlení