Podle lídra sdružení 
a městského zastupitele Jakuba Matušky získali k práci souhlas majitelů pozemků, přes něž cesta vede. „Oslovili jsme všechny a se všemi jsme se domluvili. Tedy až na společnost Linde Wiemann, která má před sebou audit a ředitelé na jednání s námi neměli čas. Jsme domluvení, že se s nimi setkáme v týdnu," sdělil Matuška. Vyznačená trasa tak zatím končí před sídlem firmy.

Významný signál

Kladná reakce přišla také od zástupců Tesca. Mladí a neklidní ji následně zveřejnili na sociální síti. „Společnost Tesco jednala se zástupci města Břeclav a jednoznačně podporuje myšlenku na umístění chodníku. Nyní zbývá jen dořešit právní náležitosti 
k poskytnutí pozemku pro chodník," vzkázal mluvčí společnosti Václav Koukolíček.

Právě situace okolo Tesca, s nímž vedení města hledalo shodu nad provedením a ekonomickým pokrytím, stála za minulými zdrženími. Břeclavští s nimi marně hledali společnou řeč. „Poslední vyjádření bereme jako oficiální příslib, že firma nebude dělat problémy. Je to velmi významný signál, že jednání skončí dobře," sdělil zastupitel.

Iniciátoři projednali akci 
s dopravní i městskou policií. V místech totiž pracují silničáři, kteří průjezd aut svádí do zúžených pruhů. „Všechno, co děláme, je mimo silnici," upozornil Matuška.

Hotovo příští rok?

Starosta Břeclavi Pavel Dominik (Pro Region) uvedl, že jednání, jehož výsledkem má být vybudování skutečného chodníku, pokračují. Aktuální situace se točí okolo daňového dopadu. „Tesco tvrdí, že když na jejich pozemku vybudujeme chodník, pozemek se zhodnotí a ono by z toho mělo platit daň. My si naopak myslíme, že to tak není. Zabývají se tím naši právníci. Chodník totiž zůstane v majetku města, nesplyne s pozemkem," reagoval Dominik.

Ještě než se vůbec poprvé kopne do země, bude potřeba získat stavební povolení a podepsat smlouvu o právu chodník vytvořit. Součástí dokumentu by měla být budoucí vypořádání, mezi nimiž může být odkup části pozemku pod cestou nebo zřízení věcného břemene. Pokud nenastanou další komplikace, hotovo by mohlo být příští rok. „Udělám pro to všechno," přislíbil starosta.