Velitel dobrovolných hasičů Antonín Kaňa měl důvod ke spokojenosti. Závody jeho mladých nástupců podpořilo v neděli v Šitbořicích pěkné počasí i „chodské" pivo. To uvařil majitel Prvního chodského pivovaru na Moravě Jan Šlefr.V sobotu bude k ochutnání i na břeclavském festivalu minipivovarů.

„Je rozhodně chuťově plnější než klasická piva. A je přírodní. Chutná nám," pochválil Kaňa dvanáctistupňo­vý Kulak.

Šestačtyřicetiletý pivovarník z Domažlicka jej v Šitbořicích vaří asi rok. Zkušenosti v oboru má bohaté. Na sladovníka se vyučil v Plzni. Dlouhá léta pak pracoval v pivovarech v Domažlicích a v Brně.

„Jsem Chod. Podle toho jsem vybral název pro pivovárek, jak mu říkám. Do Šitbořic jsem se dostal díky přítelkyni. Hospodářství po jejím dědovi jsme využili jako prostory pro výrobu piva," vysvětlil Šlefr.

Dřívější zemědělský statek mu vnukl i myšlenku názvu pro pivo  – Kulak. „Byla to poměrně velká usedlost. Myslím, že patřila druhému největšímu statkáři, tedy kulakovi, v obci. Původně jsem měl více názvů pro každé pivo, ale rozhodl jsem se je sjednotit," dodal Šlefr, který nedá dopustit na slad z Rajhradu a žatecký chmel.

Jeho pivo chutná i tamnímu starostovi. „Je to dobře, že jej v Šitbořicích vaří. Vyrábí jej poctivě. Je vynikající. Není to žádná zerzavá voda, jak se říká," vyzvedl chuť šitbořický starosta Antonín Lengál.

Majitel minipivovaru je pyšný na to, že se obejde bez počítačů, má klasickou spilku a sklep. Veškeré stáčení, jak do sudů, tak do lahví, je ruční, bez použití oxidu uhličitého. „Vařím 150 litrů piva denně. Beru to jako koníček, ale zároveň mě to i živí," uvedl Šlefr.

Vaří pivo jedenáctistupňové, dvanáctistupňové, občas i patnáctistupňové, které ochucuje. Třeba medem.

„Zatím nemám žádnou hospodu. To snad až v budoucnu. Pivo dodávám i šitbořickým hasičům na akce, nebo do stánku k zápasům šitbořických fotbalistů. Od té doby prý vyhrávají," pousmál se sládek.

Na břeclavském festivalu se z regionu představí šitbořický Kulak, Vranovický divočák, mikulovský Mamut a pivo z Moravského Žižkova. Celkem sedmadvacet značek českých a slovenských piv.

PŘEMYSL SPĚVÁK