A právě v Jevišovce tuto neděli chorvatská lidová slavnost vypukne. Návštěvníci si tak budou moci poslechnout odlišný, ale přitom silně příbuzný folklor, zahrát si kuželky nebo ochutnat národní chorvatskou kuchyni.

Do roku 1948 žila ve třech obcích na Břeclavsku početná komunita Chorvatů. Nastupující komunistický režim však začal s jejich vysídlováním, až v Jevišovce, Novém Přerově a Dobrém Poli zbylo po masivní čistce jen několik rodin s chorvatskými kořeny. Původně tam žilo sedmnáct set osob. Kiritof tak slouží právě jako příležitost pro setkání pamětníků a jistá připomínka jejich minulosti, která sahá až do šestnáctého století.

Oživí staré tradice

Chorvatskému kulturnímu dni, jenž pořádá Sdružení občanů chorvatské národnosti 
v České republice, bude neděle v Jevišovce patřit již po třiadvacáté. Také v letošním roce se celá akce ponese v duchu mezinárodní spolupráce 
a hostů. Před očima návštěvníků tak v neděli ožijí staré tradice a zvyky moravsko– chorvatských obyvatel z různých států Evropy.

Dopolední program zahájí 
v deset hodin mše svatá v kostele svaté Kunhuty v českém
i německém jazyce a po ní vyrazí krojový průvod k chorvatským pomníkům. Ve čtrnáct hodin dojde i na tradiční průvod s kozou v čele. Lidé se poté mohou těšit na pravou kiritofskou zábavu, na níž vystoupí folklorní soubory a dechové hudby. Představí se domácí soubor Pálava z Mikulova nebo slovenské sestavy Rosica, Muško Jačkarno Društvo či Ljuljanka. Z Německa dorazí Moravia Cantat, z Chorvatska pak soubor Jetelíček. Zahraje i dechová hudba Josefa Egera.

Součástí doprovodného programu bude také turnaj 
v kuželkách, ochutnávky chorvatské kuchyně nebo zábava pro děti. Vstupné udržují pořadatelé stále dobrovolné, aby nalákali co nejvíce návštěvníků. Dosud totiž kiritof v Jevišovce funguje především jako setkání chorvatských rodáků a pamětníků. Organizátoři by však rádi své tradice a zvyky předali i skrze hudbu či národní kuchyni dál.

PETR VLASÁK, autor se zabývá kulturou