Jako připomínka jejich minulosti, která sahá až do šestnáctého století, a jako místo setkání pamětníků slouží Kiritof. Lidová slavnost, kterou již po dvaadvacáté pořádá Sdružení občanů chorvatské národnosti v České republice. Vzpomínková akce se koná tuto neděli v Jevišovce.

„Kiritof je označení pro tradiční chorvatské hody. Jejich konáním poukazujeme na osudy moravských Chorvatů, jejichž nešťastná historie je dodnes spjata s dějinami naší obce," uvedla mluvčí pořadatelského sdružení Michaela Martincová.

Chorvatské zvyklosti a tradice původních obyvatel si Jevišovští budou připomínat už od desáté hodiny raní. Celodenní program začíná bohoslužbou v kostele svaté Kunhuty a průvodem krojovaných.

Martincová případné návštěvníky láká na vystoupení tanečních a folklorních souborů, na dechovou hudbu Josefa Egera nebo na odpolední tematický program. „V letošním roce budou mít hosté unikátní příležitost poslechnout si ženský chorvatský soubor Hrvatica. Ženy na akci přicestovaly až z dalekého Záhřebu," upřesnil předseda pořadatelského sdružení Jan Kopřiva. Jak dodal, písně v chorvatštině si připravili i členové sestavy Praški Fržoni, složené ze členů kultovní pražské hudební skupiny Ahmed má hlad.

Program dokreslí zábavné jazykové a výtvarné workshopy nejen pro děti. Naplánované je i divadelní představení na motivy chorvatské pohádky či turnaj v kuželkách.

Přestože je na akci vstupné dobrovolné a turisté mohou ochutnat i tradiční pokrmy moravských Chorvatů, kiritof nepatří mezi to nejnavštěvovanější, co jihomoravský kulturní kalendář nabízí.

„Jedním z důvodu nepříliš velké návštěvnosti je to, že Jevišovka je malá vesnice. Chorvatský kulturní den je pak většinou jen setkáním Chorvatů. Chtěli bychom ale, aby se tato akce dostala do širšího podvědomí obyvatel Břeclavska," přiznala Martincová.

Program hodů

10.00 mše v kostele

11.00 Průvod krojovaných s dechovou hudbou Josefa Egera

14.00 Průvod s Qidem, dechovka, národopisný soubor Pálava

14.15 soubor Pálava

14.25 zahájení hodů

14.55 Hrvatska žena

15.20 Dechovka Josefa Egera

15.50 soubor Pálava

16.15 Divadlo s improvizací hudební sestavy Praški Fržoni

16.55 Praški Fržoni

17.25 Dechovka Josefa Egera

ADÉLA JELÍNKOVÁ