Podle volebního lídra sdružení Pro Region Pavla Dominika předvolební období nemusí být nutně dobou vzájemné konfrontace. Naopak. „Může být šancí k očistě atmosféry a k urovnání dlouhodobě napjatých vztahů mezi volebními stranami, které budou usilovat o zvolení do zastupitelstva města Břeclavi," sdělil Dominik.

Ve stejně smířlivém duchu pokračoval: „Jsem přesvědčený, že dodržování zásad etického kodexu je prvním předpokladem k tomu, aby 
v Břeclavi vznikla po volbách taková koalice, která bude 
v následujícím volebním období pracovat ve prospěch města a jeho obyvatel."

Pět bodů kodexu nabádá nejen k vedení slušné kampaně a k respektu k názorům oponentů. Zároveň má jednotlivé volební strany zavázat k tomu, aby předkládaly Břeclavanům reálné sliby, které budou vycházet z ekonomických možností města. „Kodex je šancí, aby zastupitelstvo pracovalo na bázi spolupráce, nikoliv v konfrontační atmosféře. Ekonomicky nás čeká nelehké období a je nanejvýš potřebné, aby se zastupitelé soustředili na řešení problémů města, nikoliv na jejich vytváření," doplnil Dominik.

Nejdřív kandidátku

Co na mírumilovně znějící slova říkají zástupci ostatních břeclavských politických stran a hnutí? Etický kodex si již přečetl 
i starosta města a předseda břeclavské sociální demokracie Oldřich Ryšavý. „Zatím jsme jej neprojednali na úrovni výboru místní organizace. Stále sestavujeme kandidátku. Obecně ale proti tomu návrhu nic nemám. Považuji to za korektní," nechal se slyšet první muž Břeclavi. Jak dodal, prvořadým úkolem je ale nyní pro ČSSD v Břeclavi sestavení kandidátky.

Nový šéf břeclavské ODS Richard Bartoš přiznal, že si zatím nenašel dostatek času na prostudování navrhovaného dokumentu z dílny Pro Regionu. Podle svých slov to brzy napraví. „Určitě o něm budeme na radě místního sdružení ODS jednat. Snad ještě v tomto týdnu," uvedl v úterý.

Se slušně vedenou předvolební kampaní by podle něj neměl mít problém žádný 
z břeclavských politiků. „Snad to kolegové z Pro Regionu myslí upřímně. Předpokládám, že tomu tak je," nechal se slyšet Bartoš.

Šéf hnutí ANO na Břeclavsku Milan Vojta se ke kodexu dopídil až poté, co jej Břeclavský deník požádal o komentář. „Slušnost ve volební kampani vždy byla a je i naším cílem. Podle zásad slušnosti se chováme po celou dobu, nejen 
v kampani. Jsem však velmi rád, že kolegové z Pro Regionu přijali za své teze, se kterými přišel hned po svém zvolení poslanec za ANO Miloslav Janulík," prohlásil.