„K úspěchu naší žádosti přispěla především dochovaná unikátní hliněná technologie výstavby domu samotného, i přilehlých chlévů, kolářské dílny či sýpky," řekla v pátek předsedkyně spolku Věra Colledani.

Podle ní je hliněný dům číslo 213 v okolí jedním z posledních, při jejichž stavbě lidé použili nepálené cihly. „Tyto staré budovy se většinou bourají, my však chceme dům zachovat. Pojistili jsme to tím, že se stal národní kulturní památkou," dodala Colledani.

Dotace na opravy

Jak dále uvedla, spolek stále shání peníze na opravu této stavby z poloviny devatenáctého století. „Naším cílem je dát domu původní podobu. Získání dotace na jeho rekonstrukci by nyní mohla být schůdnější," míní žena.

Krumvířští už s drobnými opravami začali. Odstranili omítky. „Musíme postupovat opatrně. Nejdříve je potřeba zbavit zdi domu vlhkosti. Letošek ale snad bude už i ve znamení výstavby," doufá Colledani.

Ta se před šesti lety spolu s Marií Šebestovou rozhodla vybudovat v Krumvíři muzeum. Ženy založily spolek a začaly zachraňovat historické předměty po starých půdách a stodolách. Muzeum v domě u hlavní ulice otevřely v roce 2012. Spolek poté budovu, již postavil panský kolář a písmák, získal do vlastnictví od obce za symbolickou cenu.