„Nemocnost se už rozhodně zvýšila. Podle mého to už může být nárůst tak o třicet až čtyřicet procent. Spíš teď u mě v ordinaci převažují menší děti, ale jedna školní třída je na horách, takže uvidíme potom,“ prozradil praktický lékař pro děti a dorost Milan Poláček z Mikulova.

Podle něj by rodiče své děti, u kterých se chřipka či nachlazení objeví, neměli rozhodně posílat do škol či školek. „Děti by měly zůstat doma, protože jinak nemoc dál roznáší,“ byl přesvědčený s tím, že současné počasí nahrává rychlejšímu šíření chřipky. „Kdyby mrzlo, bylo by to mnohem lepší. Teplota je kolem nuly nebo nad ní, takže to chřipce hodně nahrává,“ neměl zrovna dobré zprávy pro ty, kteří nemají moc silnou imunitu.

Doporučení, jak se chřipce vyhnout, je proto od lékaře jediné. Lidé by se měli vyhýbat pobytu ve větším kolektivu, pořádně se oblékat, nosit dobrou zimní obuv a nikoliv ve sněhu polobotky. Důležitá je i správná životospráva a hodně vitamínů.

Epidemie? Ještě ne

Lékárníci zatím větší nárůst pacientů s chřipkou nezaznamenali. „Zatím k nám do lékárny chodí spíše lidé s nachlazením, rýmou nebo problémy s průduškami. Klasické chřipky ještě moc není,“ všimla si břeclavská lékárnice Šárka Babiszová.

I ona má několik rad, jak na chřipku vyzrát. „Záleží na tom, jaké mají lidé příznaky. Pokud je bolí hlava, stačí léky na bolest. Důležité jsou hlavně vitamíny, a to C, a pak zinek. A hlavně se pořádně vypotit, jeden dva dny mnohdy hodně pomůžou,“ radí.

„V Nemocnici Břeclav jsme zatím nárůst pacientů s chřipkovým onemocněním nebo komplikacemi s ním souvisejícími nezaznamenali. Režim návštěv není omezený. Vývoj monitorujeme a v případě vyhlášení zákazu návštěv budeme veřejnost informovat,“ uvedla mluvčí břeclavské nemocnice Radomíra Schweitzerová.

Zvýšený výskyt chřipky na Břeclavsku už ale zaznamenali hygienici. „Ve třetím týdnu v porovnání s tím předešlým došlo ke zvýšení nemocnosti na akutní respirační onemocnění o patnáct procent zejména u předškolních dětí a obyvatel ve věkové skupině patnáct až čtyřiadvacet let. Celková relativní nemocnost obyvatel v okrese Břeclav v třetím týdnu na akutní respirační onemocnění byla 1287 nemocných na sto tisíc obyvatel,“ uvedl vedoucí oddělení epidemiologie břeclavského územního pracoviště Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Peter Juras.

Za epidemický práh se přitom považuje dva tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel.