„Nikdo nemůže přesně určit, kdy nějaká chřipková epidemie vypukne. Rozhodně teď ale každému doporučujeme očkování,“ vzkazuje lidem ředitel krajské hygienické stanice Jan Mareček.

Podle něj není čás otálet. „V dalších týdnech lidé budou posmrkávat a skolí je nachlazení. V takovém stavu už se očkovat nemá, proto by to měli stihnout, dokud jsou zdraví jako ryby,“ upozornil Mareček.

Prvních zodpovědných pacientů si všímají i lékaři. „Minulý týden už jsem psala recept na očkovací vakcíny hned několika pacientům. Snažíme se průběžně hlásit, že je zrovna vhodná doba k očkování, ale málokdo poslouchá,“ řekla například praktická lékařka Ludmila Kosová.
K vakcíně se totiž lidé dostanou pouze s lékařským předpisem. Protilátky si pak organismus vytváří asi čtrnáct dní. „Potom už by tělo nemělo chřipce podlehnout,“ uvedl Mareček.

Vakcína je podle něho účinná minimálně celý rok. Zabírala by prý ještě déle, ale viry chřipky jsou každý rok trošku jiné, protože mutují. „Musíme proto vakcíny každoročně chystat na míru,“ doplnil Mareček.

Každý rok si pak chřipka vybírá trochu jiné období, kdy naplno vypukne. „Nejdříve přijdou epidemie kolem Vánoc. Většinou se ale virům daří nejvíce v lednu a v únoru,“ uvedl Mareček, který se sám nechává proti chřipce očkovat. Ti, kteří vakcínu už v minulosti vyzkoušeli, mají většinou dobré zkušenosti.
„Vždycky jsem podzim a zimu proležel v posteli. I když jsem se snažil preventivně pojídat vitaminy, vždycky jsem pak skončil na nemocenské,“ zlobí se například Brňan Petr Peřina. Očkovat se nechal poprvé loni. „Říkal jsem si, že je to poslední věc, kterou proti té protivné chřipce zkusím. A ono to zabralo,“ říká Peřina.

V lékárnách jsou letos k dostání tři nejběžnější vakcíny: Influvac, Vaxigrip a Fluad. „Poslední z nich je nejšetrnější a je určena především pro lidi, kteří mají více než pětašedesát let. I proto bývá tato vakcína dražší než ostatní,“ vyjmenovala možnosti lékárnice Karolína Poštovská.

Chřipka není ptačí

Jihomoravané se podle hygieniků často rozhodují podle toho, co řeknou významné osobnosti.
„Lidem nedochází, že když někdo není v tomto oboru odborník, nemůže poradit dobře. Za to když se v televizi objeví informace o ptačí chřipce, vakcíny jsou vyprodané, i když proti ní vůbec nepomohou,“ řekl rozhořčeně Mareček. Například loni tak lékárny přišly o zisky. „Nakoupili jsme hodně vakcín, ale lidé neměli o očkování zájem. Prodělali jsme desetitisíce,“ uvedla například lékárnice hodonínské lékárny B.M.T.L.

Lidé se mohou bránit i proti klíšťatům

Ideální čas na očkování neplatí v těchto dnech jen pro chřipku. Podle hygieniků by se neměli lékařské jehly bát také všichni ti, kteří chtějí mít příští rok pokoj od infikovaných klíšťat.
„Je rozhodně dobré se nyní naočkovat také proti klíšťové encefalitidě,“ uvedl ředitel jihomoravské hygienické stanice Jan Mareček.

Podle něj je chladnější počasí totiž pro podobné zásahy do organismu nejlepší. „V létě ve velkých vedrech má člověk co dělat sám s sebou. S očkováním by se tělo špatně vyrovnávalo,“ vysvětlil Mareček.
Očkování proti klíšťové encefalitidě obsahuje celkem tři dávky.

„Po dvou dávkách je tělo imunní na celou příští sezonu. Třetí dávka se pak musí píchnout deset měsíců po dvou předchozích,“ popsal průběh očkování Mareček.
Když se pak očkování obnoví po dvou letech, prodlouží se jeho účinnost o další tři roky. Očkování proti klíšťové encefalitidě stojí asi pět set korun. (nel)

 

Boj s bacily může začít třeba v sauně

Stačí jen hodina saunování týdně a člověk může zapomenout na chřipku i na všechny ostatní nemoci. Alespoň to tvrdí majitelé jihomoravských saun, kteří mají poslední týdny pěkně napilno.
„Saunu bych určitě doporučila všem, kteří jsou zdraví. Pokud nemá člověk větší problémy s tlakem nebo srdíčkem, sauna je ideální prostředek k tomu se zocelit proti nemocem,“ uvedla praktická lékařka Jana Vildová.

Kromě toho, že sauna podporuje imunitu, přispívá také k psychické pohodě. „Je to proto, že v těch sto stupních člověk ani na nic myslet nemůže,“ směje se Iva Gajdošíková, která provozuje saunu v brněnské ulici Horní.
Do tamní sauny chodí podle majitelky všechny generace. „Máme tu pravidelného zákazníka, kterému je pětaosmdesát. Chodí k nám ale třeba i čtyřleté dítě,“ říká Gajdošíková. Lidé, kteří mají zdravotní problémy, by pak saunování měli konzultovat s lékařem.

Podle majitelů saun by se lidé měli chodit otužovat alespoň jednou týdně. „Jedině tak si tělo na změny teplot zvykne. Když se pak člověk dostane ven, a často přechází ze studeného do teplého prostředí, není to pro tělo taková zátěž,“ myslí si Petr Jeřábek, který měl před lety saunu v centru Brna.
Lidé ale na rady odborníků příliš nedávají. „Do sauny chodím pravidelně jen v zimě. Přijde mi, že by to v teplém počasí nemělo žádný efekt. Často je totiž někde v tramvaji v těch vedrech větší teplo než v sauně,“ říká například Jakub Ježek.

Největší nápor tak sauny zažívají právě v těchto měsících. „Od října do dubna se nezastavíme. Zákazníci se musí objednávat dlouho dopředu,“ říká Gajdošíková.

 

 

kam si zajít do sauny (výběr)

Blansko: Sauna v krytých
lázních, Sportovní ostrov;
50 Kč/ hod.
Brno: Sauna, Horní 19;
95 Kč/ hod.
Břeclav: Sauna Tereza Břeclav, Fibichova 1; 60 Kč/hod.
Hodonín: Regenerační a rekondiční centrum,
Velkomoravská 83; 60 Kč/hod.
Vyškov: Finská sauna
Aquapark Vyškov; 65 Kč/hod.
Znojmo: Městské lázně, náměstí Svobody; 30 Kč/ hod.

 

 

Očkovat by se měli hlavně důchodci a děti

Už pět let se denně v ústavní lékárně bohunické nemocnice setkává s lidmi, kteří potřebují vybrat správné léky na svoje nemoci. Renata Srbecká lidem ráda poradí, ale sama léky v lásce příliš nemá. Když je nemocná, raději si dá čerstvé ovoce nebo multivitaminový džus.


Chodí si k vám lidé v těchto dnech pro vakcíny proti chřipce?

Ano. Je dobře, že si vakcíny kupují hlavně rizikové skupiny, které snadněji onemocní. Jsou to zejména důchodci nad pětašedesát let a děti do dvanácti let. Pak k nám samozřejmě chodí také ti, kteří se více bojí o své zdraví: kardiaci a lidé s nejrůznějšími chronickými onemocněními.


Využíváte svých znalostí a necháváte se pravidelně očkovat?
Musím se přiznat, že ne. Na očkování moc nejsem. Jsem spíše zastánce ovoce a zeleniny. Taky jsem přesvědčena, že v produktivním věku není vakcinace potřebná.

Zabrání vakcína chřipce vždycky, když se někdo nechá naočkovat?
Měla by. Očkovací látka se ale dělá vždy s představou, jak bude vypadat vir v dalším roce. Pokud ovšem nějak nepředvídaně zmutuje, pak by zřejmě očkování nezabralo.


Jak má o sebe člověk pečovat, když už chřipkou onemocní?
Pak nejvíce pomůže klidový režim. I když to zní otřepaně, nemocný člověk musí ležet, hodně spát a odpočívat. Dobré je také příjmat v jídle více zinku a také selenu.
S čím lidé, kteří k vám chodí, chtějí nejčastěji poradit?
Spíš než poradit se snaží nakoupit všechno, co viděli v reklamách. Přípravků, které pomáhají proti teplotě, bolestem hlavy nebo které zastaví nachlazení, je na trhu nepřeberné množství. V první fázi to sice nemoc může zastavit, když ale propukne, už se nedá nic dělat.


Jak předejít tomu, aby nemoc vůbec propukla?
Důležitá je především životospráva. Lidé by měli jíst hodně tuzemského ovoce. Pokud není tuzemské, dobré jsou i pomeranče nebo mandarinky. Ideální je také pravidelný pohyb, dostatek spánku a odpočinku. V tomto žádné léky nepomohou.


Mohou pomoct i tabletové vitaminy, které jsou běžně k dostání jako doplněk stravy?
Pokud takové podpůrné léky budeme užívat delší dobu, mohou nemoc oddálit. Když se pak objeví první nepříznivé vlivy, jako je chladné počasí, tělo už je připravené odolat.