Takový scénář by nemusel být jen smyšlený díky místní akční skupině Vinařská, která se právě chystá žádat o první dotaci.

„Akčních skupin je v republice asi devět. Spojují se v ní fyzické osoby, podnikatelé, nezisková sdružení i celé obce. Cílem je dosáhnout na evropské dotace, které mají pomáhat rozvoji venkova a udržení tradic. Myslíme si, že Lednicko – valtický areál má v tomto obrovský potenciál," věřil místostarosta Valtic Milan Sedláček.

Ten založil akční skupinu spolu s dalšími pěti ustavujícími členy v loňském srpnu. Před týdnem se toto občanské sdružení rozrostlo na dvaadvacet členů, a tak může od zítra žádat Státní zemědělský intervenční fond o půlmilionový příspěvek na podporu při zahájení aktivit.

„I kdybychom startovací příspěvek nedostali, budeme s akční skupinou rozhodně pokračovat dál. Už jsme jí věnovali hodně času. V lednu 2014 začíná nové sedmileté grantové období. Pokud bude naše strategie, kterou právě sestavujeme, dobrá, mohli bychom získat podporu na celých sedm let," dodal místostarosta a předseda skupiny.

V místní akční skupině je kromě Sedláčka jakožto fyzické osoby například vinař Miloš Michlovský, valtická Bylinková zahrada, Lázně Lednice, Zemědělské družstvo Hlohovec či velkobílovická dechová hudba Legrúti.

Jedním a pravděpodobně nejvýznamnějším členem skupiny Vinařská je dobrovolný svazek obcí. Ten tvoří Lednice, Valtice, Hlohovec, Bulhary, Přítluky, Rakvice, Podivín a Velké Bílovice. Všechny mohou z případného úspěchu skupiny profitovat.

Podle Sedláčka se uvažovalo i o Ladné. Ta už však patří do místní akční skupiny Podluží se sídlem v Moravské Nové Vsi. Zájem měla i Břeclav. Kvůli tomu, že měla loni přes pětadvacet tisíc obyvatel, však nesplňovala požadavky.

„Letos počet obyvatel Břeclavi klesl, a tak bychom se jako členové mikroregionu Lednicko – valtického areálu do místní akční skupiny zapojili. Záleží jestli splníme požadavky. Přínos by to znamenalo hlavně pro drobné živnostníky v cestovním ruchu a vinařství," mínil místostarosta Břeclavi Luboš Krátký.

Nové aktivity vítá i Petra Černínová z hlohoveckého Dvorního divadla, které sklízelo úspěch celé loňské prázdniny. Letos chtějí divadelníci kromě dvorku rodinného domu v Hlohovci využít i terasu lednického zámku. Spolupráce se tak doslova nabízí.

„Je to rozhodně dobrá zpráva, hlavně pro malé neziskové projekty jako je ten náš. Taky si myslím, že Lednicko – valtický areál dluží kulturní vyžití místním i turistům. Chce to však uvažovat systematicky a s výhledem do budoucna," přemýšlela Černínová.

Podle ní je totiž v dnešní době získat jednorázovou dotaci poměrně snadné. Horší je však udržet myšlenky a představy při životě delší dobu.