Odmalička chodí ve velkobílovickém kroji. Minulý rok dokonce byla tamní stárkou. Navštěvuje folklorní soubor. Mezi její zákazníky zatím patří kamarádi. „Jde především o folklorní nadšence, kteří tyto věci pak mají ke krojům. Ale má práce se zalíbila i některým, kteří třeba v kroji nechodí. Facebook je fenomén," zmínila folklorní nadšenkyně fakt, že některé své výrobky vystavila i na sociální síti. Cena se liší od jednotlivého páru. Je však v řádu stovek korun.

Podle ní neplatí, že by folklorní tradice uvadaly. „Naopak mi přijde, že je o ně velký zájem. Je to až takový současný módní trend," přiblížila budoucí učitelka v mateřské škole.

Anna Polachová z Velkých Bílovic se rozhodla zkusit malovat folklorní boty. Zatím je dělá jen pro své kamarády.Zdroj: archiv Polachové

Kromě botiček maluje Polachová ornamenty také na trička nebo na tašky. Používá k tomu klasické barvy na textil. Této činnosti se věnuje zhruba rok. „Tvorba malůvek na jednu botu mi trvá i dva dny. Další čas mi zabere návrh, co vůbec budu malovat," přiznává devatenáctiletá žena, že jde o časově poměrně náročnou záležitost.

Tematicky v její práci převažují především folklorní motivy z Hanáckého Slovácka a Podluží, ale někdy se v dílech objeví i hudební tematika. „Inspiraci hledám především v mustrech, které moje matka má na mašle ke krojům. Právě přes ni mám k těmto věcem hodně blízko," svěřuje se Polachová.

Věnuje se také gravírování, což je technologie, která vytváří nápis či ornament odebráním materiálu.