Celkově na souběžnou cestu s dálnicí D2 silničáři umístili kolem čtyřiceti značek. Jsou na ukazatelích na dálnici i na „hranicích" obcí a měst. V Hustopečích už se také dočkali. „Nevím, kolik těch značek budeme ve městě přesně mít. Jedna je na ukazateli při sjezdu z dálnice od Brna. Vím také, že značky mají už i u Rajhradu," vyjádřil se starosta Hustopečí Luboš Kuchynka.

Že značící práce pomalu končí, potvrdili také šéf silničářů na Břeclavsku Ladislav Hádlík. „Zbývají nám už asi jen dva poslední kusy," přikývl Hádlík.

Oprava dálnice

Úplnému dokončení instalace zatím brání opravy na dálnici D2 ve směru na Břeclav. „Právě tam nám zbývá umístit poslední. Budou u dálniční křižovatky při sjezdu na Břeclav od Hustopečí. Je tam teď vyznačená objížďka a kdybychom k tomu přidali ještě značky zákazu pro tranzit, tak by řidiči byli zbytečně zmatení," poznamenal Hádlík a pokračoval, že patky na značky jsou tam již nachystané. „Potom to bude už jen otázka dvou, tří hodin, než to doděláme," doplnil.

Nadměrný hluk, poškozená vozovka a obavy o bezpečí. To byly hlavní impulzy, které popohnaly obyvatele osmi obcí podél silnice z Rajhradu směrem na Hustopeče k boji proti kamionům. Ty si tuto cestu vybraly poté, co začaly na dálnici D2 platit mýtné.

Otázkou zůstává, zda budou řidiči zákaz dodržovat. „Pokud budeme vycházet z toho, že se řidiči řídí značkami, tak by to pomoct mělo. Budeme se snažit vyjednávat i s městskou policií, aby občas udělala dopravněbezpečnostní akci. Jsem optimista. Věřím, že si na to řidiči zvyknou," zadoufal Kuchynka.

S jistou dávkou víry a pozitivním přístupem mluví o značkách i Ladislav Hádlík. „Pevně věřím, že to pomůže. Ze začátku budou mít řidiči nejspíš problém. Avšak je tady ten předpoklad, že tuto trasu jezdí pořád ti stejní řidiči. Ti si časem zvyknou a naučí se, kudy mají jezdit," přitakal Kuchynkovi,

A upozornil ještě na další očekávaný přínos. „Pro nás to má také ten význam, že se snad díky tomu zlepší stav silnic. Doufáme, že nebudou mít tolik vyježděné koleje a udržitelnost dobrého stavu silnic bude lepší," dodal vedoucí Správy a údržby silnic na Břeclavsku.

Jiří Mach z dopravního inspektorátu v Břeclavi se nechal slyšet, že práce dopravních policistů se po instalaci značek nijak významně nezmění. „Kontroly provádíme každou chvíli. Teď nám pomáhají opravy silnice u Velkých Němčic, takže tam tolik kamionů nejezdí. Později se ukáže. My to ovšem budeme sledovat stejně jako vždy," slíbil včera Mach.

Osazování dopravních značek, které zakazují tranzit nákladních aut nad dvanáct tun na silnici Rajhrad Břeclav, začalo v druhé půlce září.